Lithiový gigant investuje 470 milionů eur ve východním Německu
Po výrobci elektromobilů Tesla s jeho továrnou Gigafactory, kterou si můžete prohlédnout na videu, a připojené výrobě baterií přichází nyní do Braniborska první výrobce lithia: německo-kanadská společnost Rock Tech Lithium plánuje postavit v braniborském Gubenu první evropský konvertor lithia, píše deník efahrer.com.
Očekává se, že společnost Rock Tech Lithium postaví v Braniborsku první evropský konvertor lithia. Jedná se o závod na výrobu hydroxidu lithného pro baterie. Společnost chce umístit všechny výrobní kroky rafinace lithia do jednoho kompletního závodu v Gubenu. Rozhodnutí o investicích do všech výrobních kroků stále závisí mimo jiné na probíhajících jednáních o dotacích, o které již bylo požádáno nebo o které se teprve bude žádat.
Plánovaný celkový objem investic v areálu Guben pro všechny výrobní jednotky činí až 470 milionů eur. V průběhu provozu celého závodu bude ve výrobě na místě zaměstnáno přibližně 160 techniků, inženýrů a zaměstnanců. Podle tiskové zprávy společnosti Rock Tech plánuje společnost vyrábět přibližně 24 000 tun hydroxidu lithného ročně, což by stačilo na vybavení přibližně 500 000 elektromobilů lithium-iontovými bateriemi.
Zahájení provozu je naplánováno na rok 2024 – cílem je „uzavřený cyklus pro lithium“.
Po získání pozemku v průmyslové zóně Guben South nyní společnost Rock Tech Lithium vytváří základ pro plánovanou výstavbu konvertoru. Areál o celkové rozloze přibližně dvanácti hektarů by měl poskytnout dostatek prostoru pro veškeré zázemí jednotlivých výrobních kroků. Nyní „již dobré dopravní spojení“ by mohlo být dále optimalizováno případným železničním spojením. Společnost Rock Tech Lithium bude usilovat o úzkou výměnu informací s úřady, odborníky a místními zúčastněnými stranami v rámci plánovacího a schvalovacího procesu. Zahájení provozu konvertoru je naplánováno na rok 2024. K výrobě se má používat obnovitelná energie z místních zdrojů.
Dirk Harbecke, generální ředitel společnosti Rock Tech Lithium, vysvětluje: „Naším cílem je být první společností na světě, která vytvoří uzavřený cyklus pro lithium.“ Do roku 2030 chce společnost získávat přibližně 50 % surovin, které používá, z recyklace starých baterií.
Podobné plány, jako společnost Rock tech Lithium měla i česká vláda. Uvidíme, co přinesou nově zvolení představitelé v tomto směru.
Zdroj: efahrer.com