Huawei prodá divizi serverů, protože je zařazen na americkou černou listinu

Přidat na Seznam.cz

Čínský telekomunikační gigant Huawei Technologies dosáhl pokroku na jednáních o prodeji své divize serverů x86 blíže nespecifikovanému konsorciu, píše portál eminetra.co.za.

Čínský telekomunikační gigant Huawei Technologies dosáhl pokroku na jednáních o prodeji své divize serverů x86 blíže nespecifikovanému konsorciu. Důvodem prodeje je zařazení firmy Huawei na černou listinu v USA, což společnosti ztížilo nákup procesorů od americké firmy Intel. Přesnou hodnotu transakce nebylo možné zjistit, ale pravděpodobně půjde o miliardy jüanů, uvedli.

V uplynulých měsících se objevilo několik potenciálních kupců z vládního a soukromého sektoru. Společnost Henan Information Industry Investment, státní firma se sídlem v Čeng-čou, která je partnerem serverového byznysu Huawei, je žhavým kandidátem, řekl jeden ze zdrojů. Do rozhovorů se zapojil také výrobce spotřební elektroniky Huaqin Technology a společnost, která spravuje aktiva a reprezentuje vládu provincie Chu-pej. Není jasné, zda se tyto společnosti ucházejí o serverovou divizi samostatně nebo jako součást stejného konsorcia.

Huawei tyto zprávy odmítl komentovat. Potenciální kupci nereagovali na žádosti o komentář.

Huawei, kdysi šampion s dominantními pozicemi v oblasti mobilních telefonů a komunikačních zařízení, musel přepracovat své operace poté, co předchozí administrativa exprezidenta Donalda Trumpa zahájila rozsáhlou kampaň proti čínské společnosti v roce 2018. Huawei před rokem prodal svou značku chytrých telefonů Honor konsorciu v Šen-čeně za nezveřejněnou částku, protože USA zakázaly americkým firmám, jako je Qualcomm, dodávat čínskému gigantu určité komponenty včetně čipů.

Vývozní omezení si vyžádala finanční daň. Společnost Huawei oznámila, že tržby ve 3. čtvrtletí klesly již čtvrtý kvartál po sobě, a to o 38 % na 135 miliard jüanů (465,9 miliardy Kč).

Serverová divize x86 není klíčovou divizí společnosti Huawei. Společnost vyvinula vlastní servery pro své podnikání v oblasti cloud computingu, poháněné procesory založenými na ARM, které využívají technologii Kunpeng od Huawei.

Huawei si vybudoval silné obchodní vztahy s vládou podporovanými firmami v provincii Che-nan a podle nejmenovaných zdrojů založil dceřinou společnost s názvem Xfusion v hlavním městě provincie Čeng-čou s cílem rozvíjet podnikání související s technologiemi založenými na Kunpengu.

Oddělení divize x86 jí může poskytnout více příležitostí k růstu. Výrobce chytrých telefonů Honor uvedl, že jeho oddělení od společnosti Huawei mu umožnilo obnovit obchodní vztahy s hlavními dodavateli, protože se na něj již nevztahují omezení v USA.

Zdroj: eminetra.co.za