Francie nyní chce další jaderné elektrárny. A není v tom sama

Přidat na Seznam.cz

Obnovitelná energie? Nedostatečná a příliš drahá, jediným řešením je zaměřit se na jadernou energii. Francie zvažuje výstavbu dalších reaktorů. To je cíl, o který Emmanuel Macron usiluje již delší dobu a na který chce zřejmě zaměřit svou volební kampaň, píše Financial Times.

Francouzská energetická síť Rte včera zveřejnila zprávu o budoucnosti odvětví do roku 2050. Závěr je zcela jasný: výstavba nových jaderných reaktorů by byla „vhodná“, zejména z ekonomického hlediska. To, jak zdůrazňuje Rte, neznamená, že by se obnovitelné zdroje energie neměly rozvíjet, ale jedná se o proces, který sám o sobě nemůže být dostatečný.

Proč Francie vsadila vše na jadernou energii
Aby to podrobně vysvětlila, předložila francouzská elektrická síť ve svém dokumentu šest scénářů. Od 100% obnovitelných zdrojů v roce 2050 až po zvýšení podílu jaderné energie výstavbou 14 reaktorů nové generace (EPR) a dalších malých reaktorů. Srovnání obou scénářů ukazuje, že jaderná energetika je mnohem výhodnější. Autoři zprávy píší, že „scénáře zahrnující nové jaderné reaktory se zdají být ekonomicky konkurenceschopnější“.

Je to proto, že ačkoli náklady na energii z obnovitelných zdrojů v poslední době klesají, existuje problém s „plnými náklady“ na každou energii. Rozdíl mezi scénářem, který počítá s novými jadernými reaktory, a scénářem, který s nimi nepočítá, činí v podstatě přibližně 10 miliard eur (256 miliard Kč)ročně. A pokud bychom porovnali variantu jaderné energetiky s „širokým“ rozvojem obnovitelných zdrojů, rozdíl by se zvýšil o 20 miliard (512 miliard Kč) ročně. Francie má v současnosti 58 aktivních jaderných reaktorů, které vyrábějí více než 70 % elektřiny v zemi.

Japonsko zvyšuje laťku
Francie však není jedinou zemí, která se stále více spoléhá na jadernou energii. Také Japonsko plánuje návrat k jaderné energii, a to jak z ekonomických, tak z ekologických důvodů: klimatická neutralita je nezbytná. Hlavním cílem tokijské vlády je proto omezit nejvíce znečišťující zdroje energie – uhlí. V současné době japonské elektrárny vyrábějí pouze 8 % energie v zemi, zatímco před havárií ve Fukušimě bylo 54 japonských reaktorů schopno vyrobit přibližně třetinu elektřiny v zemi. Japonsko nyní usiluje o návrat na 20-22 % do roku 2030. Není náhodou, že se ministr průmyslu Koiči Hagiuda hned po svém nástupu do funkce zaručil za „maximální využití obnovitelných zdrojů a obnovení provozu jaderných elektráren“.

Zdroj: Financial Times