Britové zakročili proti krypto burze Binance

Přidat na Seznam.cz

Společnost Binance, která o sobě tvrdí, že je přední světovou burzou kryptoměn, má problém s finančními regulátory. Britský úřad FCA zakazuje obchodování s regulovanými produkty, jako jsou deriváty, a varuje uživatele.

Britský finanční regulátor zakázal jedné z největších světových kryptoměnových burz Binance regulované obchodování a varoval uživatele před touto platformou, která se dostává pod drobnohled úřadů po celém světě.

V sobotním oznámení Úřad pro finanční etiku (FCA) uvedl, že britská pobočka Binance Markets Ltd „nesmí nadále vykonávat žádnou regulovanou činnost bez předchozího písemného souhlasu FCA, a to s okamžitou platností.“ Společnost Binance v neděli neodpověděla na žádost o komentář.

Obchodování s kryptoměnami, jako je bitcoin, není v Británii regulován, ale služby, jako je obchodování s deriváty na tato aktiva, spadají pod finanční regulaci. Kryptoinvestice, „které bychom počítali mezi cenné papíry“, jsou nyní také zakázány. Může jít například o digitální tokeny.

FCA požaduje, aby společnost Binance do 30. června na svých webových stránkách a na sociálních sítích zveřejnila varování: „Společnost Binance Markets Limited není oprávněna vykonávat žádnou regulovanou činnost ve Spojeném království.“ Dále uvedla, že společnost musí zabezpečit veškerou komunikaci se zákazníky ve Spojeném království a uchovávat ji pro regulační orgán. Splnění tohoto požadavku by muselo být FCA nahlášeno do 2. července.

Objem obchodů ve výši 1,5 bilionu dolarů měsíčně – bez dohledu
Regulátor nevysvětlil, proč tato opatření proti Binance přijímá. Společnost již dříve zdůraznila, že své právní povinnosti bere „velmi vážně“ a „spolupracuje s regulačními orgány“.

FCA zpřísňuje dohled nad obchodováním s kryptoměnami, které se letos ve Spojeném království i na celém světě výrazně zvýšilo. Jen v květnu zaznamenala Binance objem obchodů v hodnotě 1,5 bilionu dolarů.

Od ledna FCA požaduje, aby se všechny firmy nabízející krypto služby zaregistrovaly a prokázaly soulad s pokyny proti praní špinavých peněz. Na začátku června však regulátor uvedl, že se dosud zaregistrovalo pouze pět firem, přičemž většina z nich nesplnila požadavky. Deník Financial Times v neděli s odvoláním na zasvěcené osoby uvedl, že Binance požádala o registraci, ale po dialogu s FCA žádost stáhla.

Žádná adresa globálního sídla
Japonský regulátor v pátek na svých internetových stránkách uvedl, že Binance v Japonsku působí legálně. Úřady v jiných zemích se však na společnost dívají přísněji. V květnu agentura Bloomberg informovala, že úředníci amerického ministerstva spravedlnosti a daňového úřadu zodpovědní za praní špinavých peněz a porušování daňových předpisů požadovali informace od zasvěcených osob společnosti Binance. Německý finanční regulátor Bafin v dubnu varoval, že Binance hrozí pokuta za nabízení digitálních tokenů bez prospektu pro investory, který by vysvětloval rizika.