Uhlí končí. Ropa a plyn jsou v bezpečí, dohodlo se 200 zemí na klimatickém summitu COP27

Přidat na Seznam.cz

Na klimatickém summitu COP27 se bojovalo o klima. V závěrečné a tvrdě vybojované deklaraci 200 států potvrdilo své dřívější rozhodnutí postupně vyřadit uhlí. O rozloučení s ropou a plynem se nemluví, uvedl deník ORF.

Deklarace tak zaostává za požadavky mnoha států, klimatických ekologů a aktivistů, kteří chtěli větší regulace používání fosilních paliv, informoval server BBC. Rakouská ministryně pro ochranu klimatu Leonore Gewessler (Zelení) označila výsledek jednání za „zklamání.“

„Nebylo to jednoduché. Pracovali jsme nepřetržitě,“ řekl na závěr konference v neděli ráno prezident COP Sameh Schoukry. Rozhovory mezi představiteli z přibližně 200 zemí byly někdy napjaté, ale „nakonec jsme to zvládli,“ řekl Schoukry.

Hrnec na peníze

Státy se dohodly na poskytování peněz chudým zemím, které utrpěly klimatické škody. Nový kompenzační fond „hrnec na peníze“ má zmírnit nevyhnutelné důsledky globálního oteplování, jako jsou stále častější sucha, záplavy a bouře, ale také stoupající hladina moří a desertifikace. Tato otázka byla největším sporným bodem během dvoutýdenní konference ve městě Šarm aš-Šajch, která byla prodloužena o více než 36 hodin.

Promluvila i Sherry Rehman, pákistánská ministryně pro změnu klimatu. Utrpení Pakistánu po rekordních záplavách v září se stalo symbolem devastace v rozvojovém světě. Dohodu s radostí uvítala.

V závěrečné deklaraci jsou také státy požádány o to, aby nejpozději do příští klimatické konference zlepšily své převážně nedostatečné plány na ochranu klimatu. To se uskuteční ve Spojených arabských emirátech na konci roku 2023. Vylepšení zůstávají dobrovolná, nevznikají žádné závazky.

Zdroje: ORF.at, BBC