Tanky Panther: Rheinmetall chce přímo na Ukrajině vyrábět 400 tanků ročně

Přidat na Seznam.cz

Rheinmetall chce rozvíjet své podnikání za naší východní hranicí. Německá zbrojovka plánuje na Ukrajině vyrábět mimo jiné tanky nové generace KF51 Panther, jak píše server Mil. Jednání o tomto podniku by měla být uzavřena během několika příštích týdnů, řekl manažer Armin Papperger z Rheinmetallu.

„Jedná se o společné podniky v oblasti vozidlových systémů, protivzdušné obrany a munice. To umožní Ukrajině bránit se ve střednědobém až dlouhodobém horizontu,“ uvedl v úterý v Düsseldorfu Armin Papperger, kterého citoval portál listu Handelsblatt. Investice do nových závodů by pocházely od ukrajinského státu.

Jako konkrétní příklad uvedl Papperger již dva měsíce známý plán vyrábět na Ukrajině tanky Panther. Podle plánů společnosti Rheinmetall by se mohlo vyrábět až 400 tanků ročně. Stejně jako se bojové vozidlo pěchoty Lynx vyrábí v závodě v Maďarsku, nově vyvinutý tank Panther by mohl na podobné bázi sjíždět z výrobní linky v ukrajinském závodě. V příštích deseti letech bude poptávka ze strany Ukrajiny velmi vysoká.

KF51 Panther – moderní bojová technika

Nejmodernější konstrukce společnosti Rheinmetall je nástupcem tanku Leopard 2. Výsledkem vývoje této zcela nové konstrukce je stroj o hmotnosti 59 t, který je vybaven kanonem Rh-130 ráže 51 mm a 130 mm. Vyznačuje se o 50 % větší kinetickou energií než v současnosti používaný tank Rh-120 L/55, který roztrhá jakýkoli tank na světě.

Pancíř KF51 Panther má tři vrstvy ochrany: pasivní, reaktivní a aktivní. Vnější vrstvu tvoří obranný systém Rheinmetall Active Protection System (APS), který podle výrobce ochrání i před kinetickými zbraněmi a protitankovými řízenými střelami. Pancíř může být namontován na korbě, ale také na věži vozidla. Za zmínku stojí také to, že posádku tanku KF51 Panther tvoří tři vojáci. Volitelně může být i čtyřčlenná, a to kvůli přítomnosti obsluhy mimo jiné bezpilotních systémů (např. cirkulace munice).

Zdroj: redakce, mil.in.ua, handelsblatt.com