Recese hrozí v roce 2023 – chraňte své finance pomocí těchto osmi triků

Přidat na Seznam.cz

S blížící se recesí si mnoho lidí musí více hlídat své výdaje. V ekonomice USA se ozývají poplašné zvony. Nedávné modelování ekonomů agentury Bloomberg ukázalo, že v příštím roce existuje stoprocentní pravděpodobnost recese.

To znamená, že je pravděpodobně na čase, abyste podnikli kroky k posílení svých financí. Jak na to?

Vytvořte si nouzový fond
Odborníci doporučují vytvořit si pohotovostní fond, který pokryje vaše výdaje pro případ ztráty zaměstnání. V ideálním případě by peníze měly stačit na pokrytí životních nákladů po dobu tří až šesti měsíců, což je částka, která se pro většinu lidí nezdá být reálná.

Pokud jste dosud nenašetřili tolik peněz, abyste pokryli své výdaje na tři až šest měsíců, budete muset méně utrácet a více šetřit.

Snižte své pravidelné výdaje
Pečlivé promýšlení každodenních výdajů vám může pomoci ušetřit. To často vyžaduje nejméně úsilí a přináší nejvíce ovoce.

Jedním ze snadných způsobů, jak snížit zbytečné výdaje, je spojit pojištění auta a pojištění domácnosti. Ušetřit můžete také nalezením levnějšího mobilního telefonu nebo internetového tarifu a snížením počtu předplacených filmů. Udělat si vlastní kávu a oběd namísto každodenního nákupu také šetří peníze.

Vzhledem k tomu, že úrokové sazby v současné době rostou, asi nejefektivnějším způsobem je splácení kreditních karet s vysokými úroky. Tímto způsobem můžete snížit dluh dříve, než bude pozdě.

Snižte své hlavní výdaje
Omezení předplatného streamování filmů může vést k malým a užitečným úsporám. Tyto výdaje však blednou ve srovnání s hlavními výdaji, které zatěžují naše finance.

Náklady na provoz automobilu jsou obvykle vyšší, než je nutné. Tyto náklady proto mohou být zdrojem dluhu. Pokud máte v domácnosti dvě auta, je možná načase se jednoho z nich vzdát a vstoupit do klubu sdílených aut. Místo toho si můžete koupit kolo nebo koloběžku, používat veřejnou dopravu nebo chodit pěšky.

Ptejte se na své výdajové návyky: Pokud si uvědomíme, jaké konkrétní emoce nás vedou k impulzivnímu utrácení, můžeme si svá rozhodnutí lépe uvědomit.

Největší výdaje však obvykle představuje bydlení. Náklady na bydlení mohou podle ní výrazně ohrozit finanční stabilitu. Zvažte možnost pronajímat volné pokoje nebo se zaregistrujte na AirBnB, pokud něco vlastníte.

„Vaším problémem je splátka v tisícovkách za vaše vozidlo, které stojí venku. Vaším problémem je nájemné i v desítkách tisíc. Máte tedy možnost najít si spolubydlícího nebo omezit auto.

Příjem lze získat také pomocí majetku, který již nepotřebujete. „Když se rozhlédnete po svém domě a zeptáte se sami sebe: „Co mohu prodat za peníze?“, je to další způsob, jak získat peníze bez větší práce.

Závislost na druhém zaměstnání
Vzhledem k hrozící recesi se vyplatí využít stále silného trhu práce, kde je dostatek pracovních míst.

Pokud máte čas, je přivýdělek nejrychlejším způsobem, jak získat další příjem, říkají odborníci. kumy nebo práce na zahradě.

V době „přezaměstnanosti“, práce na dálku a „tichého odcházení“ si stále více lidí nachází čas na vedlejší práci z domova. Takovou možnost nabízí i naše redakce.

Najít zdroje pasivního příjmu
Pasivní zdroje příjmů jsou svatým grálem finanční nezávislosti. Budování pasivního příjmu je však náročné na práci.

Přesto existuje několik způsobů, jak můžete vydělávat pasivní peníze s omezeným úsilím, v závislosti na vašich schopnostech. Patří mezi ně tzv. drop-shipping, při kterém působíte jako prostředník mezi dodavatelem a jeho zákazníky. Peníze můžete vydělat také pomocí affiliate marketingu, tedy když inzerujete produkt poskytovatele na svých vlastních kanálech. Příjmy z reklamy, a tím i pasivní příjem, můžete generovat také pomocí vlastních webových stránek.

Někteří lidé si také kupují prodejní automaty nebo nemovitosti, které pronajímají, aby měli pravidelný příjem. Olamide Majekodunmi, zakladatel blogu o finančním vzdělávání pro mileniály All Things Money, však říká, že je důležité neinvestovat do pasivních zdrojů příjmů příliš mnoho počátečních nákladů.

Pře vámi je třeba ještě hodně práce, abyste dosáhli bodu, kdy můžete skutečně mluvit o pasivním příjmu. Kdy vydělávají například videa, která jste před časem nahráli na sociální sítě a která jsou dodnes sledována.

Vzdělávejte se
Negativní dopady recese, jako je pokles příjmů a vyšší nezaměstnanost, se mohou projevit až po několika měsících. Je tedy stále dost času na to, abyste se naučili nové, výnosné dovednosti.

Existuje několik dovedností, které firmy hledají a které pomáhají i pracovníkům na volné noze. Patří mezi ně optimalizace pro vyhledávače a psaní obsahu. Tedy vyhledávání, psaní a publikování obsahu pro online použití. Může být užitečné i studium designu uživatelského prostředí, který se zabývá analýzou, tvorbou a optimalizací uživatelského prostředí. V současné době existuje mnoho bezplatných online kurzů, které můžete rozhodně využít k získání těchto dovedností.

Převod dodatečných příjmů na dodatečný účet.
Jakmile se vaše finanční situace zlepší, měli byste automaticky převádět své dodatečné příjmy na těžko dostupný účet. Tímto způsobem můžete odolat pokušení utrácet. Nechte si celou částku, kterou získáte ze spoření, automaticky převést na spořicí účet.

Nepropadejte panice!
Podle odborníků je nejhorší, co můžete udělat, když se blíží recese, spěchat. Nyní je čas uvést své finanční základy na správnou cestu. To také znamená, že byste neměli vybírat peníze ze svých investic.

Pokud jste již investorem, je důležité nepropadat panice a mít na paměti své dlouhodobé cíle. Investujte dál – nezapomeňte, že pravidelné investování funguje dlouhodobě.

Měli byste však neměli snažit realizovat všechny rady najednou, protože by vás to mohlo zahltit. Začněte si tento týden stahovat aplikaci pro tvorbu rozpočtu, za čtrnáct dní můžete splatit kreditní kartu. Zbytek bude následovat později.

Domácnosti by měly bez ohledu na to, jak se daří ekonomice, utrácet méně, než přijímají, a snažit se zvýšit své úspory.

Zdroj: businessinsider.com