Ministerstvo financí zvýšilo odhad inflace v příštím roce až na 6 %

Přidat na Seznam.cz

Ministerstvo financí v nejnovější makroekonomické prognóze odhaduje, že průměrná inflace dosáhne v příštím roce 6%.

České ministerstvo financí v nejnovější makroekonomické prognóze odhaduje, že průměrná inflace dosáhne v příštím roce 6%. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli uvedla končící ministryně státní kasy Alena Schillerová. Ještě v srpnu přitom ministerstvo počítalo s růstem spotřebitelských cen v roce 2022 o 3,5%.

Odhad ministerstva je tak pesimističtější než v případě České národní banky (ČNB). Její aktuální odhad uvádí příští rok inflaci na úrovni 5,6 % oproti původně odhadovaným 2,8 %. V roce 2023 by se inflace měla zpomalit na 2,1 %.

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku se již v září přiblížil k 5procentní hranici a během nadcházející zimy se podle vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka vyšplhá k 7%.

Prudké zdražování energií a dalších surovin stejně jako většiny zboží a služeb vedlo k tomu, že ČNB ve čtvrtek (4. 11.) bezprecedentně zvýšila úrokové sazby. Základní úrokovou sazbu, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, zvedla bankovní rada ČNB o 1,25 procentního bodu na 2,75 %, tedy nejvýrazněji od roku 1997.

Schillerová tento krok v neděli ostře zkritizovala s tím, že „zaškrtí křehký ekonomický růst“. Vyšší sazby totiž podraží úvěry a budou mít podle ní negativní vliv na investiční a podnikatelskou aktivitu, poptávku domácností i trh s nemovitostmi. Podle ní mají inflační tlaky globální charakter a zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB tak nebude mít na inflaci vliv.

Podle ČNB však minimálně polovinu inflačních tlaků vyvolaly domácí faktory, upozornil v televizní diskusi kandidát na nového ministra financí Zbyněk Stanjura. Podle něj je zásah ČNB, jejímž hlavním posláním je právě udržování měnové stability v zemi, „oprávněný a pochopitelný“.

Zdroj: ČT24, Ministerstvo financí ČR