Mercedes a Rivian plánují v Evropě vyrábět elektrické dodávky společně

Přidat na Seznam.cz

Dohoda je vzácným příkladem spolupráce mezi tradiční automobilkou a začínajícím výrobcem.

Společnosti Mercedes-Benz a Rivian ve čtvrtek oznámily, že se spojí při výrobě elektrických dodávek v Evropě, což je vzácný příklad spolupráce mezi tradiční automobilkou a novým vyzyvatelem, informuje portál Electrek.

Mercedes uvedl, že společnosti postaví továrnu ve východní Evropě v jednom ze závodů německé společnosti v regionu. Hlavní továrna Mercedesu ve východní Evropě se nachází v maďarském Kecskemetu jihovýchodně od Budapešti.

Mercedes a Rivian budou v továrně vyrábět odlišné produkty a prodávat je samostatně, řekl ve čtvrtek novinářům Mathias Geisen, šéf divize Mercedes-Benz Vans. Hlavním cílem společného podniku, který vznikne v poměru 50:50, je podle něj sdílení výrobních nákladů. Geisen však nevyloučil, že obě společnosti budou sdílet odborné znalosti.

Díky svým desítkám let zkušeností s výrobou může Mercedes potenciálně pomoci Rivianu překonat problémy, které má se sériovou výrobou vozidel. Rivian, výrobce elektrických pickupů, SUV a dodávek, může Mercedesu nabídnout technologie pro baterie a software.

„Pokud uvidíme, že to bude mít dobrý efekt pro obě strany, je to určitě možnost, ale není to nutnost,“ řekl Geisen.

Zavedené automobilky spojují své síly s výrobci baterií, protože se snaží konkurovat společnostem jako Tesla a Rivian, které nevyrábějí nic jiného než elektromobily. Spolupráce mezi začínajícím výrobcem elektromobilů a tradičním výrobcem automobilů, jako je Mercedes, jehož kořeny sahají až do 19. století, je neobvyklá.

Zdroj: Electrek, group.mercedes-benz.com