Inflace v USA je nejvyšší za více než 30 let

Přidat na Seznam.cz

Inflace v USA se podle měřidla preferovaného centrální bankou (Fed) dostala v září na nové více než 30leté maximum, píše portál CNBC.

Inflace v USA se podle měřidla preferovaného centrální bankou (Fed) dostala v září na nové více než 30leté maximum. A to i přes pokles příjmů domácností. Index výdajů na osobní spotřebu (PCE) v září meziměsíčně stoupl o 0,3 % a meziročně o 4,4 %, uvedlo v pátek (29. 10.) americké ministerstvo obchodu. Meziroční nárůst PCE byl nejprudší od ledna 1991.

Bez započtení volatilních cen potravin a energií se PCE meziměsíčně zvýšil o 0,2 % a meziročně o 3,6 %. To bylo nejvýraznější meziroční zvýšení jaderného PCE od května 1991. Inflační tlaky v USA tak zůstávají vysoké, i přes pokles příjmů. Osobní příjmy v září padly o 1% po zvýšení o 0,2% v srpnu, uvedlo ministerstvo obchodu. Ekonomové očekávali -0,4%.

Motorem inflace bylo prudké zdražení energií, jejichž ceny v září meziročně vyskočily o 24,9 %, potravin, jejichž ceny vzrostly o 4,1 %. Ceny služeb si polepšily o 6,4% a ceny zboží o 5,9%. Obecně se očekává, že Fed v listopadu ohlásí začátek omezování programu nákupu dluhopisů. Úrokové sazby zřejmě začne zvyšovat až koncem příštího roku.

Zdroj: CNBC