Šokující změny v daňovém přiznání. Toto musíte udělat, jinak přijdete o peníze
V roce 2025 nastávají velké změny v daňovém systému, které pocítí všichni zaměstnanci, živnostníci i firmy. O těchto novinkách se zatím příliš neví a změny nás tak mohou nepříjemně překvapit. Jejich opomenutí může dokonce vést až ke zbytečným sankcím. Pokud nechcete platit víc, než musíte, připravte se na tyto změny včas.
V tomto článku vám přehledně vysvětlíme, co všechno se v daňových pravidlech mění, na jaké slevy můžete nově dosáhnout a jak se vyhnout možným problémům. Dozvíte se například o slevě na poplatníka, na dítě nebo o nových podmínkách paušální daně pro OSVČ. Čím lépe se na novinky v daních připravíte, tím více peněz vám zůstane v kapse.
1. Základní sleva na poplatníka
V roce 2025 si můžete uplatnit základní slevu na poplatníka na částku 30 840 Kč ročně, tedy 2 570 Kč měsíčně. Tato sleva se jako jediná uplatňuje v plné výši bez ohledu na to, zda jste měli zdanitelné příjmy po celý rok nebo jen po jeho část. Nárok na slevu není třeba nijak dokládat, uplatňuje se zcela automaticky pro všechny plátce daně z příjmů fyzických osob bez rozdílu.
Zaměstnanci si tuhle slevu mohou uplatnit každý měsíc a zvýšit tak svůj čistý příjem, nebo s tím počkají na daňové přiznání a tuhle slevu si nechají vyplatit jako přeplatek. Přeplatek ovšem není automaticky pro všechny, obvykle na něj dosáhnou jen zaměstnanci s nižšími příjmy, ze kterých zálohově zaplatili jako za příjmy vyšší.

OSVČ, kteří neplatí zálohy na daně každý měsíc, ale jednou za rok odevzdají daňové přiznání, si tuhle slevu nechat vyplatit nemohou. Ovšem pokud při výpočtu daní živnostníkům vyjde nedoplatek, použije se na jeho doplacení právě základní sleva na poplatníka nebo její část.
Specifická situace pak platí pro zaměstnance, kteří vedle své práce provozují samostatnou výdělečnou činnost a kteří si základní slevu na poplatníka uplatňují každý měsíc ve své výplatě. V takovém případě už ji jako OSVČ nemohou zohlednit ve svém daňovém přiznání.
2. Slevy na dani na děti
Máte děti? Pak si díky nim můžete výrazně snížit daňovou povinnost. V letošním roce platí sleva na první dítě ve výši 15 204 Kč, na druhé 22 320 Kč a na třetí a další pak 27 840 Kč! Řada rodičů ale na tuhle slevu zapomíná a zbytečně tak přichází o spoustu peněz. Také slevu na dítě si zaměstnanci mohou uplatnit ve výplatě každý měsíc nebo zpětně v daňovém přiznání. OSVČ o ni žádají za celý rok v daňovém přiznání.
Pro uplatnění slevy na dani na dítě potřebujete doložit následující dokumenty:
- Potvrzení o bydlišti dítěte, kterým prokážete, že dítě s vámi sdílí společnou domácnost,
- prohlášení druhého rodiče o tom, že neuplatňuje slevu na dani na dítě,
- potvrzení o studiu pro dítě ve věku 18 až 26 let.
Narozdíl od základní slevy na poplatníka musíte pro uplatnění daňového bonusu na dítě dosáhnout určité příjmové hranice. Ta je stanovena na celý rok na výši šestinásobku minimální měsíční mzdy. Ta v roce 2024 činila 18 900 Kč, za loňský rok tak může slevu na dani na dítě uplatnit pouze plátce daně z příjmu fyzických osob, který v roce 2024 vydělal nejméně 113 400 Kč. V roce 2025 se tato hranice při minimální mzdě 20 800 Kč posouvá na 124 800 Kč.

3. Změny pro plátce DPH
Od ledna 2025 se mění i pravidla pro registraci k DPH. Nově se obrat pro povinnou registraci počítá za kalendářní rok, nikoli za posledních 12 měsíců, jak tomu bylo doposud. Novinkou jsou i dva limity, které stanovují povinnost daňového subjektu registrovat se jako plátce daně z přidané hodnoty:
- 2 000 000 Kč – Pokud obrat přesáhne 2 mil. Kč, stává se podnikatel plátcem DPH od 1. ledna následujícího roku,
- 2 356 500 Kč – V případě, že obrat překročí ekvivalent 100 tisíc eur, v přepočtu tedy 2 356 500 Kč, stává se podnikatel plátcem DPH již následujícího dne!
4. Paušální daň pro OSVČ
Zvýšení paušální daně pro rok 2025 je jedním z nepříjemných překvapení pro živnostníky. Při ročních příjmech do 1 milionu korun zaplatíte 8 716 Kč měsíčně, vloni přitom OSVČ odváděli za stejných podmínek „jen“ 7 498 Kč. Díky paušální dani vám však odpadá povinnost podávat přehledy i daňové přiznání, což je jednou z největších výhod. Tato paušální částka totiž zahrnuje zálohy daně i odvody na sociální a zdravotní pojištění. Jejich výše je v roce 2025 stanovena na tyto částky:
- Daň z příjmu platíte v symbolické výši 100 Kč,
- Sociální pojištění ve výši 5 743 Kč měsíčně (výše se vypočítává se z průměrné mzdy),
- Zdravotní pojištění ve výši 3 143 Kč.
Výše paušální daně je různá ve třech pásmech podle výše hrubých příjmů plátce:
První pásmo:
Paušální daň v první pásmu činí v roce 2025 výše 8 716 Kč. Pro zařazení do prvního pásma musíte splnit následující podmínky pro příjmy:
- Do 1 mil. Kč: Bez podmínek,
- od 1 mil. Kč do 1,5 mil. Kč: Alespoň 75 % příjmů musí pocházet z činností, kde jde uplatnit 60% nebo 80% výdajový paušál,
- od 1,5 mil. Kč do 2 mil. Kč: Alespoň 75 % příjmů musí pocházet z činností, kde jde uplatnit 80% výdajový paušál.

Druhé pásmo:
Ve druhém pásmu zůstává výše odvodů stejná jako v předchozím roce, a to 16 745 Kč měsíčně. Splnit přitom musíte následující podmínky:
- Od 1 mil. Kč do 1,5 mil. Kč: Bez podmínek,
- od 1,5 mil. do 2 mil. Kč: Alespoň na 75 % příjmů lze uplatnit 60% nebo 80% výdajový paušál.
Třetí pásmo:
Také odvody ve třetím pásmu zůstávají v roce 2025 beze změny, výše odvodů činí 27 139 Kč:
- Od 1,5 mil. do 2 mil. Kč: Bez podmínek.
V některých případech se můžete rozhodnout, zda budete platit nižší paušální daň v nižším pásmu nebo vyšší paušální daň ve vyšším pásmu. Dosahujete-li příjmů do 2 milionů korun a splňujete podmínky pro 80% výdajový paušál, můžete si vybrat, zda budete v prvním, druhém nebo třetím pásmu. Rozhodně je ale dobré konzultovat s daňovým poradcem, která z možností se opravdu vyplatí právě vám. Ne vždy totiž nižší paušální daň automaticky znamená úsporu peněz.
Důležité upozornění! O vstup do režimu paušální daně jste mohli žádat jen do 10. března 2025! Znovu budete mít možnost požádat finanční úřad o paušální daň až v příštím roce.
Na daních někdy přeplácíme, ani o tom nevíme
Na daních každoročně odvádíme spoustu peněz, které jsme poctivě vydělali i přiznali. Daňový systém nám ale umožňuje získat podstatnou část z nich zase zpátky. Důležité je vědět, co všechno můžeme v daňovém přiznání uplatnit a zvýšit si tak nezdanitelnou část našich příjmů. Tím na již zaplacených daních začnou naskakovat přeplatky, u kterých můžeme požádat o jejich vyplacení. Takový přeplatek pak pokryje třeba dovolenou nebo prázdninové aktivity. Důležité je však neotálet a nenechávat daně na poslední chvíli.
Zdroje: kurzy.cz, e15, ČSSZ, Forbes, Business info