Malé částky, velký průšvih. Jak se zbavit neviditelných výdajů a ušetřit tisíce
Málokdo z nás přesně ví, kolik tisíc ročně utratí za drobné nákupy, předplatné a další věci. Udělejte si přehled ve vašich výdajích a konečně začnete šetřit.
Stejně jako nám na účet každý měsíc peníze přibývají, tak také odcházejí. A u někoho odcházejí až příliš rychle. Poplatky, pojištění, zálohy a další náklady jsou běžné. Neměli bychom však považovat za běžné i každodenní utrácení. Možná to je totiž ten důvod, kvůli kterému se vám nedaří ušetřit nějaké peníze. Podívali jsme se na to, za co lidé nejčastěji utrácejí a jak se těchto výdajů zbavit.
Malé výdaje, které ve výsledku vychází na několik tisíc
Asi každý z nás si čas od času koupí kávu v kavárně, jídlo na benzínce, předplatné internetové televize nebo data do telefonu. Je to zcela běžné a občas i potřebné. Například když jsme unavení a musíme ještě fungovat, šálek kávy je více než žádoucí. Někteří lidi si ale kávu ze zvyku kupují i denně. Víte o tom, jaký je to měsíční výdaj? Podívejte se s námi na věci, za které Češi nejčastěji utrácejí a přitom si to ani neuvědomují.
Měsíční předplatné sice nestojí moc. Ale co roční předplatné?
Ať už jde o předplatné časopisu nebo internetové televize, měsíční částka se zdá malá a neškodná. Obchodníci ale dobře vědí, že roční předplatné vypadá dražší. I když je ve výsledku výhodnější. Proto většina lidí raději každý měsíc zaplatí nižší částku a dál si to neřeší. Jenže právě takhle přicházíte o tisíce korun ročně.
Sepište si, která předplatná máte. Možná zjistíte, že platíte dvě televize najednou. Pak si sečtěte, kolik stojí měsíčně a kolik to dělá za celý rok. Když ta čísla uvidíte vedle sebe, možná vás napadne, že za stejnou cenu byste mohli koupit něco, co fakt potřebujete nebo si peníze uložit do úspor.
Hráči čelí většímu pokušení
Je nám jasné, že ve vaší oblíbené hře máte nahráno stovky nebo možná i tisíce hodin. Je také dost pravděpodobné, že vlastníte pěkně nadupanou sbírku skinů. Není se čemu divit. Je to chytrý způsob, jak z vás herní studia nenápadně tahají peníze. Většinou jsou do 200 Kč, ale najdou se speciální skiny, které stojí dokonce i několik desítek tisíc. Ale je to pořád jen vzhled. Nezlepší vám výkon ve hře ani nezaplatí nájem.

Pokud chcete eliminovat zbytečné výdaje a něco si našetřit, zamyslete se, než si zase něco koupíte. Zeptejte se sami sebe, jestli to opravdu potřebujete. Mít hezký skin je fajn, ale ještě lepší pocit je vědět, že máte něco našetřeno bokem. Mít jistotu, že když se něco pokazí, zvládnete to bez stresu.
Káva a jídlo mimo domov
V současné chvíli nás vyjde jedna káva denně na cca 60 Kč. To je skoro 1 800 Kč měsíčně. Za oběd za 150 Kč pětkrát týdně zaplatíte i 3 000 Kč měsíčně. Už chápete, co myslíme těmi zbytečnými výdaji?
Kávu si radši udělejte doma nebo v práci. Oběd si uvařte doma a zabalte do krabičky. Pokud nestíháte vařit nebo to ani neumíte, lze pochopit, že si jídlo raději koupíte. Pokuste se ale neutrácet za jiné věci.
Automatické platby
Ohledně automatických plateb se tak trochu vrátíme k předplatnému. Pohlídejte si, zda se vám z účtu nestrhávají peníze za věci, které ani nepoužíváte. Je totiž možné, že jste si už dříve něco zaplatili a zapomněli jste na automatickou platbu. Jakmile na něco přijdete, zrušte to. Kdo ví, kolik peněz už vám bylo strženo z účtu, aniž byste si toho všimli.
Pořádně vyhřátý domov
V zimním období chceme mít doma každý teplo. Každý stupeň navíc ale znamená výdaj. Jestliže doma topíte na 24 °C a začnete vytápět jen na 20 °C, snížíte náklady až o 24 %. Určitě je pochopitelné, že se doma chcete cítit příjemně. Jestli ale chcete ušetřit, vyměňte kraťasy s tílkem za tepláky s mikinou a snižte teplotu.

Nakupujte podle akcí. Ne podle toho, co chcete
Kupovali jste doposud pouze potraviny, na které jste měli chuť? Potom se nemůžete divit konečné částce na účtence. Jestliže chce člověk ušetřit, měl by vybírat zboží z letáku. Když má obchod v akci třeba strouhanku, kuřecí prsa a brambory, nakupte si tyto potraviny a udělejte si doma řízky. Nabídka v letácích není malá a vždy se dají jednotlivé suroviny nějak kombinovat.
Není nutné se omezovat. Jen přemýšlet nad tím, za co utrácíme
Určitě není dobré, abyste počítali každou korunu a jedli to, co vám vlastně nechutná. Není potřeba to vidět tak bledě. Mnohem lepší je, když to vezmete tak, že děláte něco pro sebe. Chcete ušetřit? Začněte pouze přemýšlet nad tím, za co utrácíte. Podívejte se, jaké máte výdaje a přehodnoťte, zda některé z nich nejsou zbytečné. Právě ty malé částky, které nás nijak nebolí, dělají za rok pořádnou díru do rozpočtu.