Jak jsem konečně začal šetřit a přestal se bát o peníze. Otevřelo mi to nové možnosti
Většina z nás ví, že by měla šetřit. Málokdo to ale skutečně dělá. Podobně to dělal i muž, který brzy zjistil, že takhle to dál nejde. Podívejte se s námi na to, co mu pomohlo.
Ohledně šetření peněz existuje spousta rad a triků. Zdálo by se, že už jen to, co lidé říkají, by nám mohlo pomoci začít šetřit. Bohužel pravdou je, že většinou jsou to neobvyklé situace, na které nejsme dopředu připraveni. Své o tom ví i Marek. Muž ve středních letech, který se dostal do tíživé finanční situace. Uvědomil si až příliš pozdě, že měl dávno šetřit. Postupně se mu ze špatné situace podařilo dostat. Nyní radí ostatním, jak si našetřit dostatečnou finanční rezervu, která pokryje nečekané výdaje.
Nouze o peníze může přijít rychleji, než si myslíme
Mnoho z nás si asi ani nedokáže představit, jak rychle se můžeme dostat do špatné finanční situace. Stačí, když se stane několik nepříjemností hned za sebou a problém je na světě! Nemoc, rozbitá lednička, nutná oprava auta nebo nečekaná návštěva s domácím mazlíčkem u veterináře jsou výdaje, na něž bychom měli mít vytvořenou finanční rezervu. Ruku na srdce, kdo má našetřeno tolik, aby jej nečekané výdaje nestresovaly? Našetřeno neměl ani Marek, který si kvůli finančním problémům zažil nehezké chvíle.
Žádná finanční rezerva a stresující otázky
Marek je ve středních letech, pracuje v kanceláři a žije v menším bytě. Žije normálním životem a mezi jeho zájmy patří jeho auto a výlety. Dlouho žil téměř jako každý Čech. Většinu peněz utratil za nutné výdaje a za zábavu.
Protože mu na účtu před výplatou nezůstávaly žádné peníze, trochu ho tížilo svědomí. Před spaním se mu v hlavě honily myšlenky, co když se něco stane? Jak zaplatím nečekané výdaje? Co když bude někdo z rodiny potřebovat finanční pomoc? Tyto otázky ale byly pouhými myšlenkami, a proto je nějak víc neřešil. To byl ale kámen úrazu.
„Ve zprávě pro redakci sám Marek napsal: „Každý měsíc jsem se modlil, ať se nic nestane. Měl jsem nulovou rezervu. Kreditku na doraz. Říkal jsem si, že prostě není z čeho šetřit.“

Nouze o peníze přišla velmi rychle
Ne, opravdu není normální žít od výplaty k výplatě. A také není dobré nemít žádné našetřené peníze. Do jednoho dne si Marek myslel, že je to normální. Poté zjistil, že když se něco začne kazit, tak pořádně.
Začalo to tím, že se mu rozbil kotel. Oprava vyšla na 8 000 Kč. O 2 dny později se mu v autě rozsvítila kontrolka motoru. Oprava vyšla na 4 500 Kč. Po těchto výdajích zůstalo Markovi na účtu jen 300 Kč a modlil se, aby se už nic dalšího nerozbilo. „Seděl jsem doma a říkal si: co teď? Komu zavolat? Kde mám vzít další peníze?, sdělil Marek.
Do toho o týden později volala Markovi maminka, která je již několik let v důchodu a nemá mnoho peněz. Prosila ho, zda by jí nepůjčil 500 Kč na léky, které jí dochází a ještě jí nepřišel důchod. V ten moment si Marek uvědomil, že rozbité auto nebo kotel počká, ale zdraví jeho maminky ne.
Jedna otázka, která všechno změnila
Jelikož se Marek cítil opravdu hrozně a mamince chtěl pomoci, svěřil se svému kamarádovi. Řekl mu vše upřímně. Jeho kamarád mu tedy půjčil peníze. Při předání peněz řekl jednu jednoduchou větu: „Proč si nic neodkládáš? Vážně počítáš s tím, že se nikdy nic nepokazí?“
I takové malé pichlavé „nakopnutí“ donutilo Marka si uvědomit, že takto to opravdu dál nejde. Nejenom, že nemohl pomoci rodině, ale také musel prosit svého přítele o peníze. Cítil se poníženě a trapně. Nechápal, jak se vlastně do téhle situace dostal. Říkal si, proč si musel kupovat skiny do hry? Proč si kupoval předražené jídlo na benzinkách? Najednou zjistil, kolik peněz mohl mít už dávno našetřeno.
První kroky k lepší finanční situaci
Hned z další výplaty vrátil Marek peníze svému kamarádovi. Na papír si sepsal, kolik vydělává, co platí, a kam mizí zbytek. Zjistil, že měsíčně utratí přes 2 000 Kč za věci, které mu vlastně nic nedávají:
- jídlo po cestě
- impulzivní nákupy
- nové postavičky do her
- pivo
K této situaci Marek dodal: „Byla to facka. Myslel jsem, že nemám z čeho šetřit, ale přitom jsem peníze jen rozhazoval bez rozmyslu.“
Jednoduchý trik, jak začít šetřit
Zajímalo by vás, jak Marek začal šetřit? Určil si jednoduché pravidlo. Z každé výplaty si odložil 10 % na spořící účet. Do telefonu si začal psát, za co utrácí, aby nesklouznul k situaci, ve které byl už předtím.
„Nepotřeboval jsem hlídat každou korunu. Ale když víte, že jste za týden utratili tisícovku za rychlá občerstvení, začnete se nad tím přirozeně zamýšlet,“ řekl Marek.
Neočekávaný výdaj? Žádný problém
Po pár měsících přišla první zkouška. Markovi se rozbila pračka. Když to zjistil, nepanikařil. Věděl, že na opravu má našetřeno. Než zavolal opraváře, sám se pokusil pračku opravit. Díky tomu, že ho tatínek naučil mnoho věcí, dokázal si poradit. Koupil pár nových dílů a zaplatil je úplně bez stresu.
Ve zprávě, kterou Marek redakci poslal, stálo: „Byl to zvláštní pocit. Nebyl jsem milionář, ale měl jsem našetřeno. A nemusel jsem nikomu volat. Prostě jsem to zaplatil a žil dál.“ Jak je vidět, tak Marek pochopil, že spoření není o tom, mít hodně peněz. Je to o tom, mít finance na to, abyste mohli být v klidu.
Nyní má Marek našetřeno na 3 měsíce dopředu. V hlavě se mu už nehoní myšlenky na to, co když se něco stane. Přemýšlí nad tím, za co utrácí. Je klidnější a více si váží toho, co má.

Rady, jak začít šetřit
Abyste se do podobné tíživé situace nedostali i vy, zkuste se držet několika rad, jak začít šetřit. Až si našetříte alespoň nějaké peníze, zjistíte, že zmizí stresující myšlenky a začnete žít klidněji.
- sepište si seznam, za co utrácíte
- omezte zbytečné výdaje (káva z kavárny, jídlo na cestách, placené televize, drahý tarif, drahá mobilní data)
- určete, kolik si můžete měsíčně odložit stranou, aniž by vám tato částka chyběla
- nastavte si měsíční automatický převod určité částky z běžného účtu na spořící
- nakupujte produkty ve slevě / akci
- požádejte o zvýšení platu nebo si najděte lépe placenou práci
- omezte impulzivní nákupy
Zdroje: nerdwallet, lifeandbudget, forbes