Kdo to zaplatí, až bude Česko plné důchodců? Mladé čekají těžké časy
Česká populace stárne poměrně rychle. S tím je potřeba řešit i důchody. Zatímco nyní připadají na jednoho důchodce zhruba tři pracující, za deset dvacet let to mohou být jen dva a méně. Otázkou proto je, kde stát vezme na naše důchody, až počet pracujících poklesne. Čeká nás další reforma důchodového systému, zvýšení daní či větší tlak na pracovní trh?
Současný důchodový systém funguje na jednoduchém principu. Důchody stát vyplácí z odvodů pracujících, tedy z části jejich mzdy. Pokud však bude přibývat seniorů, a naopak ubývat pracujících, může dojít k velkému problému. Tím je rapidní snížení důchodů. Podle výpočtů Českého statistického úřadu se očekává, že v roce 2050 bude kolem 30 % seniorů, tedy osob ve věku nad 65 let. V současné době to je zhruba 20 %. Během další 25 let by tak měl počet seniorů stoupnout o celých 10 %.
Možným řešením je zvýšení odchodu do důchodu, což může být v některých fyzicky náročných odvětvích zcela nereálné. Také lidé vykonávající povolání s velkou zodpovědností vůči dalším lidem na tom mohou být mnohem hůře. Představte si, že nás v autobusu poveze sedmdesátiletý řidič, u kterého je mnohem větší riziko zdravotních obtíží nebo snížená pozornost. Řešením proto může být navýšení odvodu části mzdy zaměstnanců. To však bude na mladé lidi vyvíjet stále větší tlak.
Je zvýšení daní nevyhnutelné?
Jedním z řešení, navíc takovým, které se zdá nejjednodušeji realizovatelné, je zvýšení daní. Může k němu dojít ve chvíli, kdy stát nenajde jinou formu zdrojů pro vyplácení důchodů. V dnešní době už tak odvádíme sociální dávky velmi vysoké. Pokud však dojde ke snížení pracovní síly a navýšení počtu důchodců, bude zvýšení daní nejspíš nevyhnutelné. Výsledkem může být další problém – mladí lidé mohou odejít raději do zahraničí, kde budou mít jistotu vyšší mzdy a nižších odvodů. To by však mělo na česká důchodový systém přímo tragický dopad.
Budou senioři pracovat i v důchodu?
Dalším z možných řešení může být navýšení pracovní síly tím, že budou senioři i ve svém důchodovém věku nadále pracovat. Také je možné dovést do České republiky dostatečný počet zahraničních pracujících. Ostatně počet pracujících, především v kvalifikovaných oborech je problémem už dnes. Takové zdravotnictví nebo školství se neustále potýká s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců. Možným řešením by bylo zvýšení platů.

Zapojení technologií a AI
Dalším řešením, i když velmi diskutabilním, by mohlo být zapojení technologií a umělé inteligence. Když se do pracovního procesu místo lidí zapojí stroje, může to ulehčit tlak na pracující osoby. Na druhou stranu to může řadu lidí o práci připravit. Pokud zaměstnavatelé upřednostní roboty a stroje před lidskou pracovní silou, mohou mít vyšší zisky a rychlejší obraty, ale na druhou stranu je otázkou, zda to vyřeší nedostatečné finance na důchody. Pokud se však zapojí nové technologie v péči o seniory, bude to pro mnoho lidí ulehčující. To však není tématem tohoto článku.
Budeme si na důchody spořit sami?
Jak je vidět, řešení zatím není příliš jasné. Jedinou jistotou tak mohou být naše vlastní naspořené finance. Pro mnoho lidí však při dnešních cenách bude problém odkládat si na důchod dostatečně vysoké částky, aby pak uspořené peníze pokryly alespoň základní poplatky, stravu a další nezbytné věci pro život. Přesto bychom neměli být k naší budoucnosti pasivní. Myslet na sebe a odkládat si stranou alespoň tolik, kolik je pro nás reálné, by se mělo stát naší povinností.
Zdroje:
https://csu.gov.cz/produkty/pocet-senioru-v-pristich-desetiletich-vyrazne-vzroste
https://www.efektivnizdravotnictvi.cz/post/graf-mesice-starnuti-populace-ceska-vyhled-do-roku-2050