Jak přijít k velkému majetku? Zde je návod nejúspěšnějších českých oligarchů
Zatímco běžný Čech ráno vstane, jde do práce, večer platí složenky a doufá, že mu na konci měsíce z výplaty aspoň něco zbyde, čeští milionáři si užívají luxusu a starostem obyčejných občanů nerozumí.
Jak je to možné? Opravdu je bohatství a hojnost výsledkem tvrdé práce, nebo je za tím něco víc? Pojďme se podívat na příběhy českých milionářů a jejich cestu, která je dostala na vrchol.
Bohatství není náhoda
Česká společnost stojí na jednoduchém vzorci „Studuj, najdi si práci, šetři a jednou možná budeš mít dost.“ Jenže realita je úplně jiná. Peníze, které dnes složitě odložíme, ztratí na hodnotě rychleji, než bys řekl švec. Naproti tomu lidé, kteří jsou skutečně bohatí, nepracují o nic tvrději, pouze maličko chytřeji.
Průměrná mzda v Česku se v roce 2025 pohybuje na částce 46 000 Kč, což je asi 36 000 Kč čistého. Z toho zaplatíte nájem, jídlo, energie, ale na to, aby člověk našetřil třeba na pěknou dovolenou nebo nové auto, to už není. Bohatí lidé to ale mají trochu jinak. Ti totiž vydělávají peníze jen z části, z části za ně vydělávají jejich peníze.

Co dělají čeští milionáři jinak?
Běžní zaměstnanci čekají na výplatu jako na smilování, čeští milionáři se starají o úplně jiné věci. O jaké?
1. Neprodávají svůj čas, prodávají svou hodnotu
Mnoho Čechů je ochotných přijmout v nouzi jakoukoli pracovní nabídku. Než být závislý na podpoře, je lepší podle nich dělat cokoli jiného, kde jich zrovna bude potřeba. Tohle je určitě úctyhodná věc, nebýt závislý na systému je prvním krokem k budování vlastního majetku, jenže dlouhodobě takové přemýšlení žádný užitek nepřinese.
- Když totiž budete brát jakoukoli práci, na hodnotě vám to nijak nepřidá. Na trhu práce prodáte svou práci, ale ne to, co skutečně umíte a za co by vás jinde byli ochotni zaplatit násobně více. A čeští milionáři jsou ještě o kus dál. Když pro ně nebyla práce, prostě si ji sami vytvořili. Podobně jako Radim Jančura, zakladatel Student Agency, který jako spousta z nás toužil po vyšší výplatě. Ta ale nepřicházela, a tak investoval do podnikání a založil společnost, která změnila trh hromadné dopravy.
2. Investují, a to už brzy
Co udělá běžný člověk, když se mu podaří ušetřit nějaké peníze? Vloží je na spořicí účet. Co udělá milionář, když se dostane k penězům? Investuje je. Investic se běžní lidé stále bojí, možná nevěří v jejich účinnost, možná se bojí, že jim peníze někdo ukradne. Jediný, kdo ale ve skutečnosti krade vaše peníze, jsou špatné finanční návyky, které vaše peníze nechrání před inflací.
- Milionáři naopak investují rádi, do akcií, do nemovitostí nebo kryptoměn. Například Jiří Hlavenka kdysi jako jeden z prvních investoval do platformy kiwi.com, která umožňuje vyhledávání a nákup nejvýhodnějších letenek. Tehdy to byl neznámý startup, Hlavenka ale z této své prvotní investice těží miliony dodnes.

3. Nebojí se riskovat i selhat
Kdo z nás někdy stál před rozhodováním, zda se pustit na neprobádaný led nebo zůstat tam, kde má své jisté, i když mu to žádné radosti už nepřináší? A kolik z nás se tehdy rozhodlo setrvat na místě, protože se bál neúspěchu? Raději se tedy držíme své jistoty, vztah, ve kterém jsme nespokojeni či práci, která nás ničí.
- Podobnou zkušenost má i Tomáš Čupr, zakladatel společnosti Rohlík.cz. Původně začínal s portálem Slevomat, svůj podíl pak prodal a pustil se právě do online prodeje potravin. Kdyby býval zůstal v první firmě, kdy by se neposunul dál – a nikdy by na tomto rozhodnutí nezbohatl.
4. Mají kontakty a nebojí se je využít
Jestli si myslíte, že stačí být nejlepší a svět si vás všimne, jste bohužel na omylu. Stejně jako nejrůznější produkty a služby potřebují reklamu, aby se o nich vědělo, potřebuje ji i každý z nás. Svět úspěchu totiž stojí na kontakty.
- V byznysu je skoro důležitější právě to, koho znáte, než to, co umíte. Stejně důležité byly kontakty i pro miliardáře a právníka Daniela Křetinského, který zbohatl především díky investicím do energetiky.

Tvrdá práce nebo chytrá práce?
Má obyčejný člověk šanci vybudovat impérium a stát se milionářem? Na takovou otázku neexistuje žádná univerzální odpověď. Pravdou je, že většina bohatých lidí nepochází z bohatých poměrů, dnešní milionáři ale měli odvahu vydat se v životě jinou cestou. V moderní společnosti už se postavení nedědí, zatímco dříve bychom se vydali ve stopách našich rodičů, dnes si svou budoucnost určujeme každý sám. Rozhodující je na našich cestách hlavně to, jak přemýšlíme o sobě i o našich financích.
Pokud se spokojíme se stálým příjmem, stabilním zaměstnáním a občasnou dovolenou u moře, skutečně bohatí nikdy nebudeme. Pokud ale peníze začneme chytře investovat, učit se o financích i finančních produktech a budeme se obklopovat úspěšnými lidmi, naše šance na topení se v penězích se rapidně zvyšují.
Zdroje: Business Info, Hospodářské noviny, Blesk, Forbes