Investice miliardáře Křetínského do ocelářské společnosti. Po vstupu holdingu EPCG do podniku se má začít propouštět

Přidat na Seznam.cz

Český miliardář se stal investorem do ocelářské společnosti Thyssenkrupp. Ovšem investice vyvolávají ve společnosti různé otázky od zaměstnanců, jak píše deník Spiegel.

Investice od miliardáře velmi vítá generální ředitel skupiny López. A tajně doufá, že díky investicím se povedou reorganizace závodů. Thyssenkrupp, největší německý výrobce oceli investora sice vítá, ale jinak se na to dívají zaměstnanci.

Do poslední chvíle bylo vše tajné

Společnost Thyssenkrupp má skoro 27 000 zaměstnanců. Nejvíce zaměstnanců je v závodě Disburgu a pak v ostatních závodech (Severní Porýní-Vestfálsko, Porýní-Falc). Holding EPCG Daniela Křetínského tak na začátku převezme 20 % ocelářské divize. Jak bylo však na tiskové konferenci řečeno, Holding chce jednat o převzetí dalších 30 % a výsledkem má být společný podnik.

Je to však jen 14 dní po tom, co bylo oznámeno, že společnost chce snížit výrobní kapacitu oceláren z 11,5 milionu na 9,5 milonu tun ročně. Bohužel se tím i má snížit počet zaměstnanců. Reaguje tak na ekonomickou situaci a vysoké náklady na energie. Čímž se vstupem EPCG vyvstává otázka ohledně snížení počtu zaměstnanců.

Jednání prý trvala několik měsíců

Daniel Křetínský a generální ředitel společnosti Thyssenkrupp López jednali o spolupráci několik měsíců. Dohodli se mimo jiné i na tom, že nebudou zveřejňovány finanční podrobnosti investice. Dle společnosti však nemá žádný vliv spojení u stávajících kolektivních smluv a pracovních dohod.

Je zajímavostí, že se společnost Thyssenkrupp několikrát neúspěšně pokusila o zbavení se výroby oceli. Chtěla se spíše zaměřit na obchod s materiály a dodávky pro automobilový průmysl.

EPCG ovládá několik firem v Německu

Křetínského EPCG už ovládá například hnědouhelné společnosti Leag a Migrag. Dále také provozuje elektrárny, plynovody, zásobníky plynu a také elektrické vedení v Evropě. Mimo jiné také obchoduje s energiemi. Chystá se také k investicím do obnovitelných zdrojů energie a plynových elektráren na vodík a v Německu.

Zdroj: Spiegel