Češi si musí připravit tisíce navíc. Nové opatření zasáhne většinu domácností
České domácnosti čeká navýšení poplatku, se kterým spousta lidí nesouhlasí. Víte, kolik si připlatíte? Připravili jsme přehled.
Když už si myslíme, že je se zdražováním konec, přichází změny i v průběhu roku. Nyní naroste televizní a rozhlasový poplatek, který řada lidí kritizuje. Očekává se, že vzroste i v budoucnu. Víte, zda tento poplatek musíte platit taky? Zjistili jsme, od kdy se poplatek pravděpodobně zvýší, kdo jej musí platit a jestli je možné se mu vyhnout.
Co je to vlastně televizní a rozhlasový poplatek a k čemu slouží?
Této platbě se říká i koncesionářský poplatek. Platí jej české domácnosti i firmy, aby se zaplatila veřejnoprávní média. Co z toho máme?
- Česká televize a Český rozhlas fungují samostatně a nejsou finančně závislí na firmách či politicích. Nemusí se spoléhat na příjmy z reklam.
- Příprava pořadů, které nijak nevydělávají, ale jsou hlavně pro lidi. Například: zprávy, vzdělávací obsah, programy pro seniory i děti.
- Česká televize se snaží vytvářet program pro všechny diváky.
Kdo všechno musí koncesionářské poplatky hradit?
Říkáte si, že tato platba se vás nijak nedotkne? Poté jste možná na omylu. Očekává se, že se tento poplatek stane povinným pro každou osobu, která vlastní zařízení s připojením k internetu.
Nově si připlatí i majitelé smart TV nebo chytrého telefonu
Koncesionářský poplatek nyní musíte hradit, pokud vlastníte:
- televizi
- rádio
Pokud návrh projde, připlatí si i ti, kteří vlastní některá další zařízení, například:
- smart TV
- telefon
- tablet
- další zařízení s připojením k internetu
Platí se pouze 1 platba za celou domácnost. Nebere se v potaz, kolik telefonů nebo televizí vlastníte.

Kolik nás to bude stát?
Nyní se platí za televizní vysílání 135 Kč měsíčně a za rádio 45 Kč. Celkem tedy 180 Kč měsíčně. Nově se poplatek za televizi zvýší o 15 Kč a rozhlasový poplatek o 10 Kč. Dohromady 205 Kč měsíčně. Ročně zaplatíme okolo 2 500 Kč za rozhlasové a televizní vysílání.
Předpokládá se, že se nová výše platby za rozhlasové a televizní vysílání začne platit od 1. května.
Kdo nemusí platit?
Mezi osoby, které si už nyní mohou oddechnout, protože koncesionářský poplatek platit nemusí, patří:
- školy
- neslyšící
- nevidomí
- cizinci bez trvalého nebo dlouhodobého pobytu v Česku
- rodiny, u nichž příjem nepřesáhne 2,15násobek životního minima
Když nevlastníte žádné zařízení, můžete se odhlásit
Odhlásit se můžete za těchto okolností:
- nevlastníte televizní přijímač
- nastěhoval / a jste se k někomu, kdo už poplatek hradí
- poplatník TV poplatku zemřel
Češi nechápou, proč musí platit za něco, co nevyužívají
Rozhodnutí o tom, zda vám tato platba dává smysl či nikoliv, necháme na vás. Podívali jsme se ale na názory ostatních lidí.
„Platit povinně za ČT je odpornost. Televizi jsem odnesl před několika lety na sběrný dvůr. V době internetu jsem jí už k ničemu nepotřeboval. Navíc jsem se na ty jejich aktivistické programy koukat ani nechtěl. Na mobilech mohou vysílat zaheslovaně, jako všichni ostatní (Netflix, Disney, HBO apod.). Kdo ne na ČT dívat chce, ať si to zaplatí. Nás ostatní nechte na pokoji.“ Tento komentář napsal jeden z diskutujících na webu idnes.cz.

Další komentující se zmínil o tom, že se mu to zdá jakou loupež. Napsal, že pokud se na ČT bude chtít koukat, rád si to zaplatí. Stejně jako za jiné online televize.
„Tak na nenažranou a zbytečnou ČT a platy poslanců, na to peníze jsou, ale jiným a potřebným se bere. Tento týden jsem byl např. v jednom domově pro postižené seniory, kterému na letošní rok zkrátili rozpočet o 3 mil Kč, takže vůbec nevědí z čeho budou hradit svůj provoz.“ Napsal do diskuze na webu novinky.cz jeden ze čtenářů.
Zdroje: ct24, e15, seznamzpravy, idnes, novinky