Jak efektivní je v Benátkách daň pro turisty? Poplatek pro turisty funguje již měsíc

Přidat na Seznam.cz

Vyhýbání se, zmatek a protesty: Má tahle daň za návštěvu Benátek smysl? Jak se do Benátek dostat bez poplatku?

Dne 25. dubna zavedly Benátky vstupní poplatek pro jednodenní výletníky do Benátek. Opatření bylo zavedeno s cílem omezit počet návštěvníků, kteří zůstávají pouze na jeden den. Tvůrci poplatku tvrdí, že jednodenní návštěvníci přinášejí městu menší ekonomický přínos než turisté, kteří zůstávají přes noc, a způsobují, že je město přeplněné lidmi.

Mnoho obyvatel Benátek však tuto ,,vstupenku“ kritizovalo. V Benátkách je prý mnohem větší problém bydlení místních, než nějaké poplatky.

Dopad poplatku měsíc po jeho zavedení

Zavedení vstupního poplatku do Benátek provázely protesty a zmatek. Zavedení poplatku 25. dubna bylo provázeno protesty obyvatel a zmatením turistů.

Jedním z hlavních nedorozumění bylo to, že i když si návštěvníci zarezervují ubytování v Benátkách, jsou osvobozeni od poplatku pro jednodenní výletníky, ale i tak se musí zaregistrovat na rezervační platformě. Návštěvníci považovali web za nepřehledný, špatně ovladatelný, a nákup vstupenek byl zdlouhavý proces. Kritici poplatku říkají, že potřeba získat QR kód, i když nejsou povinni daň platit je nepraktická.

Bývalý starosta Benátek Massimo Cacciari označil poplatek za „absurdní“ a vyzval turisty, aby daň neplatili.

Benátky vydělaly za prvních 11 dní turistické daně 1 milion euro (25 mil. Kč)

Vstupní poplatek je momentálně nastaven na 5 €. Během prvních 11 dní, kdy byl poplatek v platnosti – od 25. dubna do 5. května – město prodalo 195 000 vstupenek a vybralo celkem 977 430 €, tedy zhruba 25 milionů korun.

Tato suma výrazně překročila očekávání, ale stále je nižší než náklady na zřízení online rezervačního systému, informační kampaně a kontrolu vstupenek, který stál 3 miliony euro, tedy 75 mil. Kč. Pro ty, kteří poplatek nezaplatí, jsou stanoveny pokuty až do výše 300 € (cca 7,5 tis. Kč)

Vstupní poplatek nesnížil počet turistů v Benátkách

Dne 19. května 2024 bylo zaznamenáno 70 000 příchozích, zatímco loni bylo zaznamenáno pouze 65 000 turistů.

Jak se vyhnout placení nového vstupního poplatku do Benátek

Některé zpravodajské weby zveřejnily články vysvětlující způsoby, jak se návštěvníci mohou vyhnout placení nového poplatku.

Britský deník The Guardian píše, že fanoušci benátského fotbalového týmu mohou navštěvovat zápasy ve městě, aniž by museli platit 5 €, pokud tak mezi fanoušky zapadnete, poplatek platit nemusíte.

Další způsob, jak poplatek neplatit je, když vás pozvou obyvatelé Benátek a poskytnou vám kód. Prý je také dostupná webová stránka, která usnadňuje sdílení QR kódů mezi turisty, kteří mají v plánu jednodenní výlet do Benátek.

Zdroj: Euronews, The Guardian, Venice Access Fee