Maďarsko plánuje držet ceny plynu a nafty na nízké úrovni

Přidat na Seznam.cz

Ve snaze bojovat proti rostoucím cenám plynu zavedla maďarská vláda další opatření, aby zachovala cenový strop 480 forintů (32 Kč) na plyn a naftu, který byl zaveden 15. listopadu loňského roku, uvedl ve čtvrtek ministr Gergely Gulyás, jak informuje server Remix a deník Pecs Aktual.

„Vláda trvá na omezení cen pohonných hmot. Ceny energií a inflace prudce rostou v důsledku odstraňování následků koronaviru a rusko-ukrajinské války,“ řekl Gulyás na mimořádném tiskovém brífinku ve čtvrtek večer. Ministr pověřený řízením úřadu předsedy vlády dodal, že v posledních dnech se objevilo několik zpráv o tom, že vláda ukončí zastavení cen plynu.

Aby vláda udržela poptávku na uzdě, rozhodla, že vozidla, návěsy nad 7,5 tuny a zahraniční vozidla nad 3,5 tuny mohou tankovat pouze u „vysokotlakých“ čerpacích stanic za tržní ceny. Za „vysokotlaké“ čerpací stanice se považují ty, které obsluhují nákladní automobily, autobusy a zemědělské stroje, informuje Pecs Aktual.

„Tímto opatřením snížíme benzinovou turistiku v zájmu podnikání, takže osobní a maďarské nákladní automobily do 7,5 tuny budou mít i nadále nárok na přístup k pohonným hmotám za cenu 480 forintů za litr. Zemědělské stroje však budou z tohoto opatření vyňaty, neboť bez ohledu na to, kolik tun váží, mohou stále nakupovat pohonné hmoty za cenu 480 forintů (32 Kč),“ uvedl ministr.

Zdůraznil, že vláda sníží spotřební daň z pohonných hmot o 20 forintů (1,32 Kč).

Jak Gergely Gulyás uvedl, vláda pověřila policii, aby stíhala ty, kteří šíří nepravdivé informace o údajném zastavení dodávek plynu do Maďarska a podporují strašení, a také ty, kteří plní plyn do nevhodných zásobníků. Nařízení vstoupilo v platnost ve čtvrtek ve 22 hodin.

Zsolt Hernádi, šéf největší maďarské ropné a plynárenské skupiny, která má v Maďarsku rafinerie MOL uvedl, že jeho společnost prodá v průměru denně asi 5 milionů litrů pohonných hmot přímo spotřebitelům a dalších 8 milionů jiným řetězcům čerpacích stanic. V posledních dnech se však tato průměrná poptávka 13 milionů litrů zvýšila na 15 milionů litrů.

Zdroj: Remix, Pecs Aktual