Čína zkoumá zvýšení věku odchodu do důchodu

Přidat na Seznam.cz

Politika jednoho dítěte způsobila Číně obrovské demografické problémy, počet důchodců brzy překročí 400 milionů. Mladí Číňané proto budou muset pracovat déle, říká vládní poradce.

Čína plánuje postupné zvyšování věku odchodu do důchodu v souvislosti s rychle stárnoucí společností, uvádějí média. Lidová republika hledá „progresivní, flexibilní a diferencovaný způsob zvyšování věku odchodu do důchodu“, uvedl Jin Weigang, prezident Čínské akademie věd, jak uvádí deník India Times.

„Lidé, kteří se blíží důchodovému věku, budou muset odchod do důchodu odložit pouze o několik měsíců.“ Mladí lidé možná budou muset pracovat o několik let déle. Bude však následovat dlouhé přizpůsobovací a přechodné období, uvedl vysoký vládní poradce.

Čína zatím neoznámila žádné formální změny svého věku odchodu do důchodu, který patří k nejnižším na světě. V současné době činí 60 let pro muže, 55 let pro zaměstnankyně v kancelářských profesích a 50 let pro ženy pracující v továrnách. „Nejdůležitějším rysem reformy je, že lidé se mohou sami rozhodnout, kdy chtějí odejít do důchodu, v závislosti na svých okolnostech a podmínkách,“ řekl Jin.

Brzy 400 milionů důchodců

Čína je s 1,4 miliardy obyvatel nejlidnatější zemí světa. Politika jednoho dítěte platná od roku 1980 do roku 2015 však nyní zajišťuje, že na trh práce vstupuje příliš málo mladých lidí. To zvyšuje tlak na důchodový fond. Národní zdravotní komise předpovídá, že počet lidí starších 60 let se do roku 2035 zvýší z 280 milionů na více než 400 milionů, což odpovídá počtu všech současných obyvatel Spojeného království a USA dohromady.

V posledních desetiletích se zároveň s růstem ekonomiky země rychle zvyšuje průměrná délka života. Zatímco ještě v roce 1960 délka života činila 44 let, v roce 2021 to bylo již 78 let, což je vyšší hodnota než v USA. Podle studií se očekává, že v roce 2050 překročí 80 let.

V současné době je každý důchodce podporován příspěvky pěti pracujících. Tento poměr je pouze poloviční ve srovnání s obdobím před deseti lety. Podle odborníků by v roce 2030 mohl být až 4:1 a v roce 2050 dokonce jen 2:1. Podle demografů a ekonomů je současný důchodový systém již neudržitelný, protože je založen na klesající pracovní síle, která musí financovat rostoucí počet důchodců. Podle ministerstva financí má jedenáct z 31 čínských provincií deficitní důchodový rozpočet. Státní Čínská akademie věd předpovídá, že penzijnímu systému dojdou peníze do roku 2035, uvedl webový portál XM.

Zdroj: xm.com, indiatimes.com