Britská životní úroveň klesá nejrychleji za 70 let

Přidat na Seznam.cz

Žádná recese, ale rekordní pokles financí na bankovních účtech. Podle údajů, mají lidé ve Velké Británii k dispozici výrazně méně peněz. Podle prognózy se příjmy domácností snížily téměř o šest procent, uvedla televize BBC a deník Spiegel.

Navzdory o něco lepším vyhlídkám ekonomiky, než se původně očekávalo, budou lidé v Británii pravděpodobně čelit největšímu poklesu životní úrovně za posledních téměř 70 let. Vyplývá to z odhadu nezávislého Úřadu pro rozpočtovou odpovědnost (OBR).

Podle něj se Spojené království sice vyhne recesi, ale disponibilní příjem domácností na hlavu by se měl ve dvouletém období do konce března 2024 snížit o 5,7 %, což je nejvíce od roku 1957.

A to i přesto, že se v Británii letos neočekává ani tak vysoká inflace jako v posledním odhadu. Podle zprávy se očekává, že inflace, která se v roce 2022 vyšplhala na 11,1 %, bude klesat rychleji, než se dříve předpokládalo, a to na 2,9 % na konci letošního roku.

Motoristé budou těžit z toho, že britská vláda prozatím nehodlá zvyšovat daň na pohonné hmoty, jak ve středu uvedl ministr financí. Zároveň se o rok prodlouží loni zavedená sleva na pohonné hmoty ve výši pěti pencí na litr benzinu a nafty. To ušetří průměrnému motoristovi během dvanácti měsíců asi 100 liber, tedy zhruba 2 700 korun.

Zdroj: bbc.com, spiegel.de