Orlen v Polsku uměle drží ceny benzinu a nafty nízko. Řidiči mohou natankovat i za 32 Kč. V Česku je o 8 Kč dráž

Přidat na Seznam.cz

Ačkoliv cena paliv v České republice v posledních týdnech rekordně roste, úplně jiná situace momentálně panuje v sousedním Polsku. V době, kdy se jeden litr benzinu a nafty na českých čerpacích stanicích prodává v průměru asi za 40 korun, v sousedním Polsku je až o 8 korun levnější. Podle serveru Inn Poland za tím stojí hlavně snaha polského Orlenu uměle držet nízké ceny před volbami.

Pokud se vydáte do blízkosti česko-polských hranic, velmi pravděpodobně se tam setkáte s celou řadou českých řidičů, píše CNN. Ti totiž do Polska vyjíždí nejen na levné nákupy potravin, v posledních dnech ale i s kanystry na tamní čerpací stanice. Snaží se využít levných pohonných hmot. Na čtyřicetilitrové nádrži totiž mohou oproti českým podmínkám ušetřit až 320 korun.

Ropa na trzích zdražuje, polská měna vůči americkému dolaru oslabuje. I tak ale cena benzinu a nafty v Polsku se víceméně drží na hodnotách z úvodu letošních prázdnin. Podle serveru Inn Poland je to hlavně kvůli tomu, že se polský gigant Orlen snaží uměle držet nízké ceny.

Společnost Orlen by se tak mohla snažit pomoci současné vládnoucí polské straně k vítězství v nadcházejících volbách, které se konají příští měsíc. Polští analytici tak předpovídají, že levný benzin a cenově příznivou naftu bude v Polsku možné natankovat až do 15. října.

Zdroj: CNN, Inn Poland