Jaký bude rok 2023 pro český export? Pro české vývozce to vypadá dobře

Přidat na Seznam.cz

České podnikatele i nadále sužuje nepříjemná ekonomická situace. Stále trvající inflace, vysoké ceny energií ubíjejí podniky a stejné je to i pro firmy, které své výrobky a služby vyvážejí do zahraničí. I v téhle špatné době se však najde pár dobrých věcí, uvádí server BusinessInfo.cz. Jsou to například levnější pohonné hmoty či širší výběr mezi uchazeči o práci.

Leden roku 2022 byl plný optimismu a naděje. Ještě aby ne, pandemie covidu-19 odeznívala. Únor však všechny podnikatele s hlavami v oblacích surově vrátil zpátky na zem. S daleko větší surovostí došlo k napadení Ukrajiny sousedním Ruskem.

I po necelém roce zůstává nejhorší konflikt od druhé světové války faktorem, který ovlivňuje všechny oblasti ekonomiky. Navzdory všemu – například daleko větší opatrnosti podnikatelů – export posiluje a daří se mu, uvádí Svaz průmyslu a dopravy České republiky.

Meziročně posílil český export v říjnu 2022 o 17,2 procent, což ovlivnily hlavně vyšší vývozní ceny. Došlo k nárůstu (15,1 procent) i oproti o poznání klidnějšímu roku 2019. České exportní firmy zachraňují hlavně odvětví dopravy, mobility a infrastruktury. Například export motorových vozidel vydělal o 22,9 miliard korun více, vývoz elektrických zařízení si přilepšil o 8,6 miliard.

Svaz průmyslu však české exportéry varuje. I když nejčerstvější statistiky vůbec nevypadají až tak špatně, tak je údajně nutné diverzifikovat český vývoz. Více než 90 procent tuzemského exportu směřuje do Evropy a pouze 2,6 procent míří do Spojených států. Podle Svazu je důležité, aby stát podpořil snahu českých exportérů prorazit i na trzích mimo Evropu.

Zdroje: BusinessInfo.cz, Svaz průmyslu a dopravy České republiky