Hypotékový uragán pořád řádí. Měsíční splátka průměrné hypotéky je až o 7 tisíc vyšší. Kdo je hlavním viníkem?

Přidat na Seznam.cz

Úroková sazba je jedna z nejvyšších za posledních 20 let. Úlevou je, že z měsíce na měsíc to tolik neroste, v září to bylo 5,83 procent, nyní to je 5,86 procent. V porovnání s minulým rokem však jde o katastrofu na hypotečním trhu a splátky za hypotéky nadále zdražují, ukazují statistiky České bankovní asociace.

Průměrná cena hypoték šla v říjnu pod 2,9 milionu korun. Jde o průměr, který byl naposledy zaznamenán na konci roku 2020. Kvůli vysokým úrokovým sazbám, které zvýšily měsíční splátky, musely některé domácnosti svou hypotéku snížit, uvedla ČBA. Nejvyšší průměrná hypotéka byla minulý rok v listopadu, hodnota se vyšplhala na 3,46 milionu korun. Od té doby mírně klesá, ALE…

Pokud vzroste hypoteční sazba o jedno procento, tak se průměrná měsíční splátka hypotéky zvýší o 1500 korun. A sazba se zvýšila až o 6 procent. Měsíční splátka průměrné hypotéky se tedy prodraží o 6 až 7 tisíc korun. Průměrná hypoteční sazba je na nejvyšší úrovni za posledních 20 let. V podobně katastrofálních číslech byla naposledy v letech 2008 a 2009.

Černé prognózy

Krvácí také průměrný objem poskytnutých hypoték z měsíce na měsíc. V posledních tří měsících jde o dvouciferný propad. Když se ale statistiky porovnají s velice silným rokem 2021, tak jde až o 75% pokles. Od ledna do října 2022 se aktivita na hypotečním trhu propadla o 60 procent.

„Hypoteční trh nadále stagnuje a nelze očekávat, že se něco změní, aspoň ne v dalším období,“ řekl manažer hypoték UniCredit Bank Filip Beneš a informoval o tom server iDnes.cz

„Objem nove poskytnutých hypoték v říjnu stagnoval, když to srovnáme s předešlým měsícem. Jde o nejslabší úroveň od začátku roku 20114. Nic nenaznačuje tomu, že by se měla situace v dohledné době začít zlepšovat,“ přidává se k ponurým prognózám i Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA.

Zdroje: iDnes, Česká bankovní asociace