Drazí řemeslníci mění přístup Čechů k rekonstrukcím. Řada z nich se stále více spoléhá hlavně na sebe

Přidat na Seznam.cz

Řemeslníků na českém trhu je stále méně, jejich mzdové ohodnocení kvůli nedostatečnému počtu postupně roste a domácnosti zároveň drtí vysoké tempo zdražování. I proto se postupně mění přístup českých spotřebitelů k řemeslné práci. Průzkum společnosti Xella totiž ukázal, že lidé v oblasti rekonstrukcí a výstavby nového bydlení šetří. Mnohem více své bydlení posouvají svépomocí, píše server Bydlení.cz.

Průzkum agentury Ipsos ukázal, že v letošním roce plánuje rekonstrukci až 58 procent dotázaných. Řada z nich se ale nebude spoléhat jen na odborné firmy a plánuje v celém procesu přispět i svépomocí. Podle průzkumu agentury Ipsos se tak v letošním roce čistě na stavební firmu spolehne jen 22 procent těch, kteří plánují na svých domovech stavební práce, plyne ze serveru FEEDIT.

Na rekonstrukci svých domovů se ještě letos chystá každá čtvrtá domácnost. Budou zejména vylepšovat svůj stávající bytový fond, který je v porovnání s dalšími zeměmi v Evropské unii mnohdy silně zastaralý. Ukazuje se, že průměrná stáří bytu v ČR dosahuje totiž hranice 40 let.

Data Eurostatu ukazují, že ve svém momentálně bydlí asi 79 procent domácností. Nájemní bydlení tak není v České republice momentálně stále příliš preferované. Vlastnické bydlení v ČR je téměř nejvyšší v celé Evropské unii.

Zdroj: FEEDIT, bydleni.cz