Cestování vlakem mezi Evropou a Afrikou by mohlo být možné do pěti let! Tunel by vedl pod Gibraltarským průlivem

Přidat na Seznam.cz

Plán byl poprvé diskutován už v roce 1979, nyní má ale španělský ministr dopravy zájem o jeho obnovení. 45 let poté, co byla vznesena první myšlenka, by tunel konečně mohl spojit Španělsko a Maroko.

Pokud se to podaří, pravděpodobně bude postaven včas před Mistrovství světa ve fotbale FIFA 2030, které se má konat zároveň v Maroku, Španělsku i Portugalsku. V současné době trvají lety mezi hlavním městem Španělska, Madridem, a marockým městem Tanger, branou mezi Afrikou a Evropou, hodinu a půl. Jízda autem mezi těmito dvěma městy trvá devět hodin, včetně jízdy trajektem.

Pokud by se tunel pod Gibraltarským průlivem uskutečnil, vzešla by na odiv nová vlaková služba spojující dva kontinenty. Jízda tímto vlakem by měla mít cca 300 km a měla by trvat zhruba pět a půl hodiny. A nabídla by zároveň udržitelnější možnost cestování.

Co zatím víme o potenciálním novém tunelu?

Nyní prý obě strany, Španělsko i Maroko, provádějí průzkumy krajiny o oblasti, kde by se mohl tunel v budoucnu nacházet. Za cíl mají obě země zjištění, zda by bylo možné tunel postavit.

Pokud by se to podařilo, tunel by měl délku 27,6 km. Byl by vykopán do maximální hloubky 300 metrů a měl by maximální sklon tří procent. V tuto brzkou fázi ale nejsou potvrzené náklady, ale odhaduje se, že zamýšlená trasa by mohla dosáhnout miliard eur.

Trasa tunelu by vedla ze španělského Punta Paloma do marockého Punta Malabata. Dokončení projektu je odhadováno za pět let, což znamená, že by mohl být připraven včas na fotbalové oslavy v roce 2030. Tunel by tak fungoval jako účinný způsob, jak spojit obě země.

Zdroj: Euronews