Co když na váš důchod nikdo nevydělá? Česká budoucnost je v ohrožení díky nízké porodnosti
Nízká porodnost se v posledních letech stává tématem číslo 1. Každý rok klesá počet narozených dětí a kvůli tomu mohou vzniknout problémy s důchodovým systémem. Už předchozí rok měl nepříznivé výsledky, které poukázaly na problémy. Vyřešit je může být složitější než se zdá.
V ČR je porodnost na velmi nízkých hodnotách. I přesto, že počet obyvatel v minulých letech stoupl, bylo to způsobeno hlavně migrací. Odborníci se domnívají, že i kdyby porodnost nyní vzrostla, nezachrání to důchodový systém. Změny by se projevily mnohem později.
Jaká byla porodnost v minulosti?
Jakmile si porovnáte čísla o tom, kolik se narodilo dětí v minulosti a kolik dnes, ihned si všimnete výrazného rozdílu. V roce 1990 se narodilo přes 130 000 dětí. Do roku 1996 toto číslo kleslo k 90 000 ročně. Tento počet se držel až do roku 2005. V té době vzrostla porodnost na 110 000 dětí ročně. Už v té chvíli se však zvedl věk prvorodiček. Po roce 2024 a v dalších letech se očekává, že porodnost ještě klesne. A to až k 75 000 dětí ročně.
Ženy chtějí děti v pozdějším věku
Za nižší porodnost v některých letech může fakt, že se ženy rozhodly mít děti později. Například v roce 2000 byl průměrný věk prvorodiček 25 let. V roce 2020 byl věk prvorodiček 28,8 let. V současnosti se tento věk stále zvyšuje.

Levnější bydlení a příznivé podmínky pro založení rodiny
Říkáte si, jak je možné, že lidé měli dříve možnost založit rodinu chvíli po dovršení 18 let? Odpověď asi není tak překvapivá, jak by se někdo mohl domnívat. V minulosti se stavělo více bytů, do kterých se stěhovali mladí lidé. Ceny nemovitostí nebyly vysoké a to samé se týkalo i nákladů.
Tato bytová výstavba byla orientována především na mladé, kteří byt dostali se závazkem, že v určitém podniku musí odpracovat několik let. Dále jim byly poskytovány půjčky s nízkým úrokem nebo se mohli nastěhovat do družstevního bytu s kaucí několik desítek tisíc.
Nové byty jsou, ale lidem chybí peníze
Mama hotel je sice fajn, ale jen do určitého věku. Nyní se staví asi o polovinu bytů méně a poptávka po nich neklesá. Co je tedy problémem? Jednoznačně finance. Mladá generace se chce kolikrát osamostatnit, odstěhovat se od rodiny a založit si vlastní.
Někteří mladí lidé se potýkají s finančními problémy a u rodičů bydlí i ve věku 30 let. Aby se mohli odstěhovat do vlastního, museli by si vzít půjčku, kterou by poté spláceli i 30 a více let. Zadlužit se na několik let by znamenalo platit vysoké měsíční splátky. Mnohdy se tedy mladí lidé rozhodnou odstěhovat a vzít si hypotéku, jen aby mohli bydlet sami. Později ale přichází na to, že kvůli splátkám za hypotéku si nemohou dovolit založit rodinu.

Vysoké náklady na život, budování kariéry a další důvody, proč mladí lidé nechtějí děti
Ať chceme nebo ne, peníze jsou v životě velmi důležité. Jednou ze situací, kdy musíme mít finanční jistotu je chvíle, kdy se rozhodneme pro založení rodiny. Aktuálně to v některých rodinách vypadá tak, že i když muž vydělává hezké peníze, stále si musí nějak přivydělávat i jeho manželka, která se přitom stará o batole.
Náklady na bydlení jsou velmi vysoké a často je pokryje celý plat jednoho člověka. A to se bavíme jen o nákladech na bydlení. Další závazky, už platí druhý ekonomicky aktivní člen domácnosti a kolikrát zůstanou peníze jen na jídlo.
Jaké jsou možnosti řešení?
- Odborníci doporučují všem, aby se nespoléhali pouze na důchod a začali si šetřit peníze co nejdřív.
- Jelikož se důchody vyplácí ze sociálního pojištění, může se stát, že se zvednou odvody.
- Uvažuje se také o posunutí věku odchodu do důchodu. Nyní je důchodový věk na hranici 65 let. Tato hranice by se mohla posunout až na 68 let.
- Ministerstvo práce a sociálních věcí chce v důchodové reformě navrhnout, aby pracující důchodci nemuseli platit sociální pojištění a tím by jim zůstávalo více peněz.
- Další změnou by mohla být kratší doba odchodu do předčasného důchodu (nyní 5 let, návrh 3 roky).
Zdroje: asocr, novinky, zpravy.aktualne, idnes.cz