Zaměstnavatelům v Evropské unii chybí kvalifikovaná pracovní síla. I kvůli stárnutí populace

Přidat na Seznam.cz

Přibližně 75 % zaměstnavatelů v 21 evropských zemích by v roce 2023 nemohlo najít pracovníky s odpovídajícími dovednostmi. To je o 33 procentních bodů více než v roce 2018. Nic nenasvědčuje tomu, že by se poptávka po kvalifikovaných pracovnících měla v dohledné době zpomalit, píše server Euronews.

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků se pro zaměstnavatele v celé Evropě stává stále závažnějším problémem, jak dokládají různé průzkumy. Podle Eurostatu v roce 2023 54 % malých a středních podniků v EU uvedlo, že potíže s hledáním zaměstnanců s odpovídajícími dovednostmi jsou jedním z jejich nejzávažnějších problémů.

Společnost ManpowerGroup, která se zabývá globálními řešeními v oblasti pracovních sil, rovněž zjistila, že tři ze čtyř zaměstnavatelů v 21 evropských zemích nemohou najít požadované dovednosti. V roce 2018 to bylo 42 %, což odpovídá nárůstu o 33 procentních bodů nebo 79 % za posledních pět let.

Průzkum zveřejněný v říjnu 2023 ukázal, že nedostatek talentů je významným globálním problémem. „Údaje v našem každoročním průzkumu o nedostatku talentů se dramaticky zvýšily, protože potřeba kvalifikovaných pracovníků je stále naléhavější,“ uvedla pro Euronews Business Mara Stefanová, viceprezidentka pro globální výzkum ve společnosti ManpowerGroup.

Nedostatek se týkal i evropských zemí. V průměru v 21 evropských zemích hlásilo 75 % zaměstnavatelů potíže s obsazením pracovních pozic, od 59 % ve Finsku po 82 % v Německu a Řecku.

„V Evropě pozorujeme klesající nezaměstnanost, což znamená, že není dostatek kvalifikovaných pracovníků, kteří by obsadili stávající nebo nová pracovní místa. Ke zhoršení situace přispívá stárnutí evropské populace a celosvětový pokles porodnosti,“ zdůraznila pro Euronews Mara Stefanová.

Zdroj: Euronews