Češi si oblíbili nákupy Polsku. Proč je ale v Polsku o tolik levněji? Mohou za to dotace, DPH i nižší mzdy v Polsku

Přidat na Seznam.cz

Průzkum Asociace malých a středních podniků ČR z letošního dubna ukázal, že za nákupy do zahraničí i několikrát týdně jezdí až 25 procent Čechů. Zejména jde o ty, kteří bydlí kousek od hranic a nejoblíbenější je v tomto směru hlavně Polsko. Češi s oblibou do Polska jezdí hlavně kvůli nižším cenám. Důvodů, proč je v Polsku dlouhodobě levněji než v České republice, je hned několik.

Češi v sousedním Polsku s oblibou nakupují hlavně trvanlivé potraviny, uzeniny, maso nebo lahůdky. Pokud se na nákup do Polska vydají, nechají za něj v průměru 2 829 korun, vyplývá z průzkumu Asociace malých a středních podniků ČR. Nevynechávají ale ani tabák, alkohol, pohonné hmoty nebo drogerii.

Panuje celá řada důvodů, proč mají Poláci příznivější ceny než Češi. Hlavně jde o některé trvanlivé potraviny, na kterých je tam možné opravdu citelně ušetřit.

Prvním důvodem je, že Polsko je velkou agrární zemí a producentem zároveň. Zemědělství je důležitou složkou tamního hospodářství a už při vstupu do Evropské unie se tamním politikům podařilo vyjednat příznivé podmínky v oblasti dotací, což se do konečných cen pro spotřebitele odráží. Polsko každopádně v zemědělství zaměstnává téměř 15 procent celkové pracovní síly.

Polsko je velkou zemí i trhem zároveň. Zaměřují se tam hlavně na kukuřici, žito, pšenici, brambory či cukrovou řepu. Díky tomu, že jde o velký trh, plynou zemi rovněž zajímavé výhody. Ty rovněž souvisí i s tím, že na potraviny polská vláda dlouhodobě uplatňuje nižší sazbu na DPH než ta česká.

Polská ekonomika má nyní dočasně nulovou sazbu na DPH, před lety ji měla stanovenou na úrovni 5 procent. Česká vláda ale v případě potravin uvaluje patnáctiprocentní DPH. V případě České republiky se sice DPH na potraviny od ledna příštího roku sníží na 12 procent, stále ale bude mezi oběma státy v tomto ohledu citelný rozdíl.

Dalším důvodem nižších cen pro spotřebitele je i to, že v Polsku mají nižší mzdy než v České republice. Podle serveru Fondik.cz o 6 až 8 tisíc korun, což se do konečných cen také podepisuje.

Zemi se také daří dobře fungovat na pracovním trhu. Láka k sobě na pracovní trh cizince z třetích zemí, kteří tam jsou ochotni za nižších mzdových podmínek pracovat. I to se tedy do konečných cen jasně propisuje.

Zdroj: Asociace malých a středních podniků ČR, Fondik.cz, Eagri.cz