Cena pohonných hmot jde dolů. Nafta a benzín ale pořád stojí víc než před válkou na Ukrajině. Proč tomu tak je?

Přidat na Seznam.cz

Pohonné hmoty v Česku zlevňují, to je ale pro čerpadláře špatný byznys. Proto provádějí kouzelnické triky s maržemi. Nafta je o 10 korun na litr dražší, než v předvečer ruské invaze na Ukrajině. A to i když je cena ropy stejná, jako tehdy, uvedl server Newstream.

Litr benzinu se ke dni 17. listopadu průměrně prodával za 41,38 koruny za litr, což je o 62 haléřů méně než minulý týden. Nafta šlo dolů o 1,50 koruny na 44,49 koruny za litr. Nafta i benzín za poslední více než měsíc nikdy nebyly levnější.

Analytik serveru Newstream Lukáš Kovanda předpovídá, že v následujícím týdnu bude cena pohonných hmot i nadále klesat, zejména nafta. Benzín půjde dolů o 60 haléřů na litr, nafta o další 1,50 koruny za litr. Může za to pokles cen ropy na mezinárodních trzích, ale také to, že čeští čerpadláři uměle nafukují ceny.

Cena ropy neustále klesá, i když mnoho analytiků předpovídalo, že se bude zvyšovat kvůli embargům a sankcím vůči Rusku a Íránů. Důležitým faktorem snížení ceny ropy je i energetická krize.

Ta nutí firmy k omezování produkce a snižuje kupní sílu českého obyvatelstva. To má za výsledek nižší poptávku po ropě, což vede k dalšímu snížení ceny, uvedl server Finanční a ekonomické informace.

Zdroje: Newstream.cz, Finanční a ekonomické informace