Světová banka varuje, že válka na Ukrajině může vyvolat globální recesi

Přidat na Seznam.cz

Šéf Světové banky varoval, že ruská invaze na Ukrajinu může způsobit celosvětovou recesi, protože ceny potravin, energie a hnojiv prudce vzrostou, informuje portál televize BBC a server Axios.

David Malpass, bývalý tajemník Ministerstva financí USA a současný šéf Světové banky ve středu na podnikatelském sumitu v USA řekl, že je obtížné zjistit, jak se vyhnout recesi. Uvedl také, že řada koronavirových lockdownů v Číně zvyšuje obavy ze zpomalení. Jeho komentáře jsou nejnovějším varováním před rostoucím rizikem, že světová ekonomika může začít klesat.

„Když se podíváme na globální HDP, je těžké si nyní představit, jak se vyhneme recesi,“ řekl Malpass, aniž by uvedl konkrétní prognózu. „Představa zdvojnásobení cen energií je sama o sobě dostatečným důvodem k vyvolání recese,“ dodal.

Minulý měsíc Světová banka snížila svou prognózu globálního hospodářského růstu pro letošní rok téměř o celý procentní bod na 3,2 %.

HDP neboli hrubý domácí produkt je měřítkem hospodářského růstu. Je to jeden z nejdůležitějších způsobů, jak měřit, jak dobře nebo špatně si ekonomika vede, a je pečlivě sledován ekonomy a centrálními bankami.

Pomáhá podnikům posoudit, kdy mají expandovat a nabírat další pracovníky, nebo naopak méně investovat a snižovat počet svých zaměstnanců.

Vlády jej také používají při rozhodování o všech otázkách, od daní až po výdaje. Pro centrální banky je spolu s inflací klíčovým ukazatelem při zvažování, zda zvýšit nebo snížit úrokové sazby.

Šéf Světové banky také uvedl, že mnoho evropských zemí je stále příliš závislých na Rusku, pokud jde o ropu a plyn. A to i přesto, že západní země prosazují plány na snížení své závislosti na ruské energii.

Na akci pořádané Americkou obchodní komorou také uvedl, že kroky Ruska směřující k omezení dodávek plynu by mohly způsobit „výrazné zpomalení“ v regionu.

Uvedl, že vyšší ceny energií již zatěžují Německo, které je největší ekonomikou v Evropě a čtvrtou největší na světě. Rozvojové země jsou rovněž postiženy nedostatkem hnojiv, potravin a energie, informuje BBC.

Zdroj: BBC, Axios