Ryanair má v roce 2023 obrovské zisky, díky nárůstu dopravy a vyšším cenám letenek

Přidat na Seznam.cz

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair oznámila, že její čistý zisk se v prvních třech měsících roku 2023 čtyřnásobně zvýšil díky nárůstu dopravy a vyšším cenám letenek, uvedl deník The Financial Times.

Čistý zisk společnosti dosáhl 663 milionů eur (skoro 16 miliard Kč), a to i přes výrazný nárůst nákladů. Letecké společnosti se dařilo zejména během velikonočních svátků a květnových svátků. V pondělí společnost oznámila, že aerolinky dosáhly dobrých výsledků ve srovnání s loňským rokem, který byl ovlivněn válkou na Ukrajině.

„Ruská invaze na Ukrajinu v únoru 2022 poškodila provoz a ceny letenek v prvním čtvrtletí loňského roku,“ vysvětlila společnost.

Ryanair zaznamenal do konce června meziroční nárůst počtu cestujících o 11 % na 50,4 milionu a zároveň zvýšil ceny (průměrná fakturovaná cena za osobu se za rok zvýšila o 27 %), což způsobilo nárůst provozních výnosů o 40 % na 3,65 miliardy eur, uvedl deník The Brussels Times.

Společnost zároveň zaznamenala nárůst provozních nákladů o 23 %, zejména v důsledku zvýšení nákladů na pohonné hmoty a personálních nákladů téměř o třetinu.

Přestože však společnost v současné době provozuje „největší letní letový řád v historii – více než 3 200 letů a až 600 000 cestujících denně“ – Ryanair zároveň varuje, že dynamika silné poptávky a rostoucích cen letenek „se zdá být ve druhém čtvrtletí slabší“.

Společnost očekává, že provoz za celý rok „vzroste na přibližně 183,5 milionu cestujících (+9 %)“, což je o něco méně, než původně předpokládala, „kvůli zpoždění dodávek Boeingů na jaře a na podzim 2023“.

Zdroj: ft.com, brusselstimes.com