Rusko se nechtělo vzdát západního KFC, mají místo toho totožný Rostic’s

Přidat na Seznam.cz

V úterý byla v Moskvě otevřena první restaurace Rostic’s, která měla v Rusku nahradit značku KFC poté, co se tento slavný americký řetězec rychlého občerstvení v reakci na ofenzivu na Ukrajině stáhl, uvedl webový portál UK Daily News a deník Paudal.

Byly upraveny některé dekorativní prvky a zmizel obrázek plukovníka Sanderse, emblém značky. Design loga a obalu s červenými a bílými pruhy však připomíná styl KFC.

„Značka se mění, ale restaurace si musí zachovat svou autenticitu,“ vysvětlil ruskému deníku RBK Konstantin Kotov, spolumajitel ruské společnosti Smart Service, která v dubnu koupila restaurace KFC od americké skupiny Yum! Brands.

Podle něj má být do konce léta obnovena činnost stovky restaurací KFC pod značkou Rostic’s. Celkem měl americký řetězec v Rusku více než 1 100 provozoven, jejichž přeměna bude probíhat postupně.

Od začátku ruského útoku na Ukrajině a ekonomických sankcí proti Moskvě opustilo Rusko mnoho velkých západních společností, ať už z etických důvodů, nebo kvůli obtížím při realizaci svých aktivit.

Restaurace McDonald’s, symbol příchodu amerického kapitalismu do Ruska na konci SSSR, a kavárny Starbucks také prodaly své místní aktivity ruským podnikatelům, ale nikoliv právo používat název své značky.

Ruský McDonald’s tak loni v červnu nahradil „Vkousno i totchka“ a „Stars Coffee“, který měl nahradit Starbucks, byl otevřen v srpnu. S designem a jídelníčky velmi podobnými svým americkým předchůdcům.

U KFC je přechod podobný. Několik desítek zákazníků v úterý odpoledne slavnostně otevřelo novou Rostic’s kavárnu v centru Moskvy.

„Necítím strach kvůli odchodu mnoha značek z Ruska. Jsme v 21. století, oblečení, jídla a pití je dost pro všechny,“ ujišťuje dvaadvacetiletá inženýrka Valeria Varyguina.

Jídelníček nových restaurací je až na dvě výjimky totožný s nabídkou KFC: Twister a sendviče Boxmaster, jejichž společnost Yum! Brands vlastní patenty, se podle nového spolumajitele Konstantina Kotova přejmenují na Chef-roll a Rostmaster.

„Všechno ostatní na jídelním lístku si zachová stejné názvy i ceny,“ řekl.

Síť restaurací Rostic’s již v Rusku existovala v letech 1993 až 2012, ale její název byl tehdy psán cyrilicí. Předtím společnost koupila společnost Yum! Brands a všechny její restaurace se v roce 2012 přejmenovaly na KFC.

Pro mnohé tak vzkříšení Rostic’s, který byl prvním řetězcem rychlého občerstvení otevřeným v postsovětském Rusku, odkazuje na první roky po rozpadu SSSR.

Zdroj: ukdaily.news, paudal.com, wsj.com