Ruská vláda zrušila embargo na většinu vývozu motorové nafty

Přidat na Seznam.cz

Ruská vláda v pátek oznámila, že zrušila zákaz vývozu nafty dodávané do námořních přístavů prostřednictvím potrubí, a odstranila tak velkou část omezení, která zavedla minulý měsíc, uvedl portál Politico a webový portál televize CNBC.

Kreml ve svém prohlášení uvedl, že „zrušil omezení vývozu motorové nafty dodávané do námořních přístavů potrubím za předpokladu, že výrobce dodává nejméně 50 % vyrobené nafty na domácí trh.“

Toto oznámení přišlo krátce poté, co Rusko zavedlo časově neomezený zákaz vývozu nafty a benzinu do většiny zemí, což vyvolalo šok na světových trzích. Omezení pro vývoz benzinu v současné době zůstává v platnosti.

Moskva původně zavedla opatření 21. září, aby stabilizovala ceny pohonných hmot na domácím trhu, přičemž mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov minulý měsíc uvedl, že omezení zůstanou v platnosti tak dlouho, jak bude nutné k zajištění stability trhu.

Zákaz vyvolal skokový nárůst cen nafty, neboť Rusko je jedním z největších dodavatelů nafty na světě a významným vývozcem ropy.

V rámci pátečního oznámení ruská vláda rovněž uvedla, že pro prodejce ropných produktů zavedla tzv. ochranné clo ve výši 50 000 rublů (skoro 11 500 Kč) za tunu. Toto clo má zabránit možnému „šedému vývozu“ společnostem, které působí prostřednictvím nepovolených kanálů.

„Vláda tak potlačuje pokusy prodejců nakupovat pohonné hmoty předem za účelem jejich následného vývozu po zrušení současných omezení. Tím se jim také zabrání vyvážet klasické palivo pod záminkou jiných produktů,“ dodal Kreml.

Zdroj: politico.eu, cnbc.com, redakčně upraveno