Německá společnost chce vybudovat větrnou farmu poblíž Černobylu

Přidat na Seznam.cz

Energetická společnost Notus se sídlem v Postupimi chce vybudovat větrnou farmu v ochranné zóně ukrajinského Černobylu.

Na okraj návštěvy německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové na Ukrajině byl za tímto účelem podepsán dopis o záměru s ukrajinským státním provozovatelem elektrické sítě Ukrenergo, oznámila v úterý večer společnost Notus.

Podle Notusu má oblast potenciál zásobovat větrnou energií 800 000 domácností v okolí Kyjeva. Odhadovaná kapacita je 1000 megawattů. Větrná farma této velikosti by podle prohlášení významně přispěla k rozšíření obnovitelných zdrojů energie na Ukrajině a posílila by nezávislost a decentralizaci ukrajinských dodávek energie, uvedl Hannes Helm, generální ředitel ukrajinské společnosti NOTUS Energy Group, která se zabývá rozvojem projektů, uvedla stanice RTL.

Podle společnosti je jednou z výhod výstavby větrné farmy v ochranné zóně kolem černobylské jaderné elektrárny, která explodovala v roce 1986, nízká konfliktnost oblasti ze sociálního a ekologického hlediska. Dnes nevyužívaná zóna by tak podle společnosti mohla být udržitelně využívána. Zóna se nachází v Kyjevské oblasti a je vzdálena asi 150 kilometrů od hlavního města, informuje webový portál Merkur.

Zdroj: merkur.de, rtl.de