Legendární ICQ po téměř 28 letech končí. Provozovatel ho 26. června vypne

Přidat na Seznam.cz

ICQ přestane fungovat 26. června. Nabádá uživatele, aby přešli na aplikaci pro zasílání zpráv od ruské mateřské společnosti VK, informuje web PC Mag.

V pátek se na webových stránkách ICQ objevila jednoduchá zpráva: „ICQ přestane fungovat od 26. června.“ Nyní doporučuje uživatelům přejít na platformy pro zasílání zpráv od ruské společnosti VK, která v roce 2010 koupila ICQ od společnosti AOL, ale pod jiným firemním názvem.

Je to nečekaný konec programu, který v 90. letech pomohl nastartovat „instant messaging“ na osobních počítačích. ICQ, což je zkratka pro „I Seek You“ (Hledám tě), bylo původně vyvinuto v izraelské společnosti Mirabilis, než aplikaci v roce 1998 v přepočtu za 9,2 miliard korun koupila společnost AOL.

ICQ, které bylo vydáno několik měsíců před vlastní platformou společnosti AOL, mělo v roce 2001 100 milionů registrovaných uživatelů. Postupem času však ICQ ustoupilo konkurenčním messengerům a chatovacím aplikacím pro chytré telefony. V roce 2010 společnost VK koupila ICQ s cílem oživit jej, protože aplikace pro zasílání rychlých zpráv byla v Rusku poměrně populární.

Společnost VK vyvinula mobilní verzi ICQ, která v roce 2014 pomohla spoustě uživatelů. Po několika pokusech o modernizaci softwaru se však vývoj aplikace zadrhl. Podle Techspotu byly verze pro iOS i Android staženy z App Store a Google Play.

Společnost VK na žádost o komentář nereagovala. Ukončení provozu ICQ však naznačuje, že společnost raději aplikaci ukončí, než aby za ni dále utrácela peníze. VK provozuje sociální síť podobnou Facebooku spolu s aplikací VK Messenger, která má na Google Play přes 10 milionů stažení.

Zdroj: PC Mag