Dlouholetá šéfka YouTube odchází

Přidat na Seznam.cz

Po devíti letech odchází šéfka YouTube. Kdysi pronajímala zakladatelům Googlu svou garáž a ve společnosti působí od jejího založení.

Šéfka YouTube Susan Wojcicki po devíti letech odchází ze své funkce, uvedl deník Der Spiegel a webový portál televizní stanice CNBC. Chce se soustředit na rodinu, zdraví a osobní projekty, napsala čtyřiapadesátiletá žena v příspěvku na svém blogu. Novým šéfem se stane Neal Mohan, který již nyní patří k nejvyšším manažerům videoplatformy. Susan Wojcicki zaujme poradní funkci v mateřské společnosti Google.

Wojcicki hrála důležitou roli při zrodu společnosti Google, v roce 1998 pronajala zakladatelům Larrymu Pageovi a Sergeji Brinovi svou garáž pro první kancelář internetové společnosti. Krátce poté se stala první marketingovou manažerkou společnosti. V roce 2014 převzala funkci výkonné ředitelky YouTube. „Susan má zdravou neúctu k nemožnému,“ řekl tehdy Page.

Pod jejím vedením se videoplatforma stala pro Google důležitým zdrojem příjmů z reklamy. Odcházející šéfka však musela YouTube v minulých letech provést různými turbulencemi. Inzerenti mimo jiné občas přestávali inzerovat, protože se obávali, že by se jejich značky mohly objevit vedle extremistického obsahu.

Kromě toho přinesla popularita aplikace pro krátká videa TikTok nový konkurenční tlak. YouTube proti tomu postavil podobný formát nazvaný Shorts. V posledním čtvrtletí přinesl YouTube příjmy z reklamy několik miliard dolarů, což byl meziroční pokles o zhruba osm procent v důsledku ochlazení trhu s online reklamou.

Zdroj: spiegel.de, cnbc.com