Bill Gates investuje do australského startupu. Přinese tato společnost revoluci v zemědělství?

Přidat na Seznam.cz

Bill Gates se připojil k miliardářům investujícím do australského startupu zabývajícího se klimatickými technologiemi, který plánuje revoluci v zemědělství produkujícím metan pomocí laboratorně vyšlechtěné přísady do krmiv. Informaci zveřejnil deník Fortune a ekonomický portál Smartcompany.

Na druhém kole financování společnosti Rumin8 Pty se podílely společnosti Breakthrough Energy Ventures, vedená zakladatelem společnosti Microsoft Billem Gatesem a Harvest Road Group. Společnost se sídlem v Perthu vyvíjí doplněk stravy pro hospodářská zvířata vyrobený ze synteticky rekonstituovaného bromoformu, účinné látky obsažené v červených mořských řasách.

Krmení krav mořskými řasami by mohlo snížit emise metanu až o 98 %. Hospodářská zvířata jsou zodpovědná za téměř třetinu emisí metanu, který po oxidu uhličitém nejvíce přispívá ke globálnímu oteplování.

Mezi miliardáře, kteří podporují Breakthrough Energy, patří kromě Gatese také zakladatel společnosti Amazon Jeff Bezos, Jack Ma z Alibaba Group Holding a bývalý starosta New Yorku a podnikatel Michael Bloomberg, zakladatel Bloomberg News.

Krmení mořskými plody receptem na uhlíkovou stopu?

Aby se zabránilo vylučování metanu kravami, experimentuje masný průmysl s přidáváním mořských řas do jejich krmiva. Sběratelé Asparagopsis, jedlé červené řasy, která zabraňuje tvorbě skleníkových plynů v žaludcích dobytka, však mohou mít problém uspokojit rostoucí poptávku. Jeden australský startup, Rumin8, proto nabízí syntetickou alternativu, která napodobuje účinky mořských řas.

Relativně nedávný objev asparagopsisu dal vzniknout novému odvětví výrobců krmných přísad. Intenzivní chov řas však může mít negativní dopad na ostatní vodní organismy. A v žádném případě není levný.

Společnost Rumin8 se sídlem v Perthu uvádí na trh produkty obsahující bromoform, účinnou látku obsaženou v mořských řasách, která brání produkci metanu, a tyto produkty se vyrábějí v laboratoři, nikoli v oceánu. Konečný produkt bude stát maximálně 10 % hodnoty zvířete po celou dobu jeho života. Na letošní a příští rok jsou plánovány rozsáhlé testy na zvířatech.

Lék nebezpečnější než nemoc?

Někteří vědci však doporučují opatrnost při používání mořských řas a syntetických alternativ kvůli vysokému obsahu bromoformu, který prokazatelně poškozuje ozonovou vrstvu. „Až si svět uvědomí, že můžeme vyrábět chemikálie poškozující ozonovou vrstvu, abychom vyřešili problém s metanem, nevím, jestli z toho bude mít někdo radost,“ poznamenal v rozhovoru Richard Eckard, profesor udržitelného zemědělství na Melbournské univerzitě.

Zdroj: smartcompany.com.au, fortune.com