Kvíz: Myslíte si, že máte dobré zeměpisné znalosti? Otestujte se a zjistěte, kolik států poznáte!
Zeměpis už dávno není jen nezáživném biflování hlavních měst a pohoří, je to zejména obor, který nám všem pomáhá pochopit svět kolem nás. Říká nám něco o geografickém i politickém rozdělení světa, přibližuje nám státy blízké i vzdálené a bere nás do jiných kultur.
Ve školním rozvrhu asi zeměpis většina z nás brala jako jeho samozřejmou součást. Nicméně ve skutečnosti je mnohem víc než jen pouhou sbírkou faktů o pohořích, pouštích, státech či územích. Je to obor, který nás učí orientovat se v prostoru, pochopit souvislosti mezi přírodními jevy a lidskou činností a učí nás vnímat naši zeměkouli jako jeden celek, jehož jsme pevnou součástí. Nebýt zeměpisu, asi bychom se ve školách těžko dostali k tématům, jakým je například klimatická změna, důsledek migrací, důvody válečných konfliktů nebo různorodý rozvoj oblastí.
Zeměpis je důležitou součástí života
Ač se to na první pohled nemusí zdát, zeměpis je hluboce praktickým předmětem. Když totiž známe mapy, můžeme si daleko lépe naplánovat své výlety, pohybovat se po cizím území s přesností, případně dobře využívat GPS. Získáme povědomí o zřízení v jednotlivých státech, o tamější geopolitické situaci, takže nám určitě dojde, kde je dobré strávit dovolenou a kterým oblastem je v tuto chvíli lepší se raději vyhnout. Vědět, kde daná země leží, co je pro ni charakteristické, jak se přesně jmenuje nebo jaké je její státní zřízení dnes už není jen otázkou dobrého školního prospěchu, ale především základní orientace ve světě, který je čím dál tím víc propojenější.

Porozumění světu kolem nás
I s tím nám mohou zeměpisné znalosti získané nejen ve školních lavicích výrazně pomoci. Dnešní velmi uspěchaná doba před nás i naše děti staví stále nové výzvy a příležitosti. Moderní technologie nám zaručují přístup k neuvěřitelnému množství informací, a právě proto je důležité vědět, jak je správně vyhodnotit a zasadit do kontextu doby. V hodinách zeměpisu nebo při jeho soukromém studiu se naučíme odpovědět na důležité otázky kde co je, proč to tam je a jak to spolu souvisí. Určitě si vybavíte, že se občas říká, že čím víc toho o světě kolem víme, tím lépe mu můžeme porozumět.
Ale ruku na srdce, zeměpis je ve výuce často až na druhé koleji, i žáci a studenti ho tak občas berou a přednost (vlastně logicky) dávají třeba českému jazyku či matematice. Přitom je to velká škoda. Nicméně i ti z vás, kteří školní lavice už dávno opustili, si nejspíše vybaví zeměpis jen jako prosté biflování hlavních měst, tamějších měn nebo vyplňování slepých map. Ať už vaše výuka vypadala nebo vypadá takto, nebo jste naopak měli štěstí na pedagoga, který zeměpis vyučoval či vyučuje praktickou a hravou formou, zkuste se pustit do našeho testu. Sami uvidíte, kolik zeměpisných informací a názvů států vám v hlavě zůstalo.
Velký zeměpisný test
Vyzkoušejte si, jak jste na tom se svými znalostmi světa. Připravili jsme pro vás kvíz, který pořádně prověří vaši paměť. Zjistěte, jak moc dobře znáte naši planetu a třeba se i něco nového přiučíte!
Vyhodnocení kvízu
80 až 100 %: Vy jste chodící encyklopedie zeměpisu! Vás jsme nenachytali vůbec na ničem. Gratulujeme!
40 až 80 %: Za tenhle výkon se rozhodně nemusíte stydět! Základní znalosti o státech světa máte, přidejte detaily a příště to vyjde na sto procent.
20 až 40 %: Nějaké ty znalosti jste z hlavy vyštrachali, ale pozor jste v hodinách asi moc nedávali. Můžete se naším kvízem inspirovat a o jednotlivých státech si nastudovat víc.
0 až 20 %: Vy jste zřejmě zeměpisu ve škole moc nedali. Nevadí! Teď máte skvělou příležitost si doplnit všechny chybějící znalosti.
Zdroje: usic.sheffield.ac.uk, theguardian.com