Zabouchl dveře, přišel o 26 tisíc. Tihle řemeslníci vás oholí líp než holič!
Řemeslníci jsou stále více žádaní a bez jejich dovedností si ne vždy poradíme. Ať už se jedná o elektrikáře, instalatéry nebo zámečníky, jejich práce je pro nás všechny potřebná. Bohužel se ale mezi nimi najdou i podvodníci. Podívejte se na příběhy lidí, které připravili o peníze.
Jednou za čas každý z nás potřebuje nějakou tu opravu nebo rekonstrukci bytu či domu. Ale co když narazíte na podvodníka, nebo si za své služby účtuje přemrštěné částky? Na co je nutné dát si pozor, jak se těmto podvodníkům vyhnout a co dělat, když jste se již stali jejich obětí?
„Minulý týden to byly zabouchnuté dveře za 26 tisíc korun, zalomený klíč za 28 tisíc,“ vypočítává zámečník Václav Šedivý z Prahy částky, které si účtují „šmejdi“ mezi řemeslníky. Ví o tom proto, že se mu s tím jeho zákazníci svěřují — na nepoctivce totiž dlouhodobě veřejně upozorňuje. Podle něj by se cena za otevření zabouchnutých dveří měla u poctivého řemeslníka pohybovat okolo dvou až tří tisíc korun.
V Česku je velká poptávka po různých řemeslnících, a někteří z nich toho zneužívají. Účtují si přemrštěné částky nebo využívají své klienty, kteří potřebují rychlé řešení. Při telefonickém kontaktu slibují přijatelnou cenu, ale po dokončení práce předloží fakturu na mnohonásobně vyšší částku. Na webu organizace dTest Vaše stížnosti se hromadí podněty — například na firmu Top zámečník 24. Ta je zmíněná třeba v souvislosti s případem zabouchnutých dveří.
Špatnou zkušenost pro web Aktuálně.cz vylíčila Tereza Smiljanić z Prahy. S manželem a dvěma malými dětmi se nemohli dostat do bytu – zlomil se jim klíč. Zavolali tedy pohotovost Fofr zámečník, která se jim v internetovém vyhledávači zobrazila jako první.
„Místo vytažení klíče mě ale začal přesvědčovat, že jde o bezpečnostní dveře a že je bude muset nějak vylamovat. Nakonec mě přesvědčil, že vůbec nevím, jaké mám dveře. Byl na mě hrozně drzý a řekl mi, ať to nechám na něm, a začal si účtovat šílené sumy,“ pokračuje. Ačkoliv se jí nakonec podařilo zámečníka přemluvit, ať pouze vytáhne zalomený klíč, naúčtoval si 5800 korun. Žena částku zaplatila.
„Když jsem chtěla číslo na jejich šéfa, tvrdili, že je na Tenerife, pak na Slovensku. Všechna čísla, která mi dávali, byla nedostupná,“ popisuje neprofesionální jednání řemeslníků.
Stejná firma hrála hlavní roli i v příběhu důchodkyně, která ztratila klíče a za otevření dveří jí naúčtovali přemrštěnou částku 24 tisíc korun. Podobné případy nejsou v České republice ojedinělé. Například pan Josef Tichý z Milovic zaplatil za otevření dveří přes 15 tisíc korun.
„Nechte si od řemeslníka ukázat živnostenský list, že je vůbec oprávněn práci dělat. Výhodou je, když je členem profesního sdružení, kde se na něj můžete zeptat,“ radí Roman Pommer, předseda obkladačů ČR.

Další podvodná taktika patří firmě Rychlý servis bohemia 24/7, kde MF DNES odhalila praktiky, na kterou Česká obchodní inspekce eviduje už přes dvacet stížností. Rekordmanem je ale jiná podvodná firma, která si za otevření dveří naúčtovala 75 tisíc korun.
Na co si dát pozor?
Předtím, než se vůbec rozhodnete využít služby jakéhokoliv řemeslníka nebo firmy, je důležité se podívat na reference a recenze od předchozích zákazníků. Vyhněte se firmám, které mají negativní hodnocení nebo nejsou dohledatelní skrze IČO. Také zkontrolujte vznik založení živnosti, můžete se podívat například do veřejných registrů (živnostenský rejstřík), pokud firma funguje pouze pár měsíců, může se jednat o podvodníky.
Dopředu se domluvte na předběžné ceně a nedávejte zálohu bez řádné smlouvy či dalších dokumentů (zálohová faktura). Projděte také s řemeslníky pečlivě jejich nabídku, výběr materiálu, jeho potřebné množství a také připravený rozpočet. Až řemeslníci práci dokončí, zkontrolujte vše a případné nedostatky jim oznamte.
„Jestliže řemeslník na reklamaci nereaguje nebo vady neopraví ve stanovené lhůtě, můžete si stěžovat na České obchodní inspekci,“ říká Šárka Procházková, odbornice na téma ochrany spotřebitelů.
Pokud se stanete obětí nějakého řemeslníka a jeho služeb, obraťte se na Českou obchodní inspekci (ČOI), ti vám mohou poskytnout více informací nebo daného jedince či firmu prověřit.
Zdroje: iDnes, Aktuálně, iDnes, Vaše stížnosti