Nové pravidlo pro seniory. Budou muset opakovat řidičské testy?
Řidiči u sebe v současné době nemusí mj. vozit řidičský průkaz. Senioři nad 65 let mají na druhou stranu již nějakou dobu povinnost absolvovat lékařskou prohlídku a fyzicky u sebe vozit platné potvrzení o zdravotní způsobilosti. Dané pravidlo se přitom může zpřísnit, ale také zmírnit.
Co se může stát, pokud u sebe řidič ve věkové kategorii 65+ nebude mít platné lékařské potvrzení? V takovém případě mu hrozí poměrně tučná pokuta. Na místě totiž může zaplatit až 1 500 Kč. Pokud by se ovšem celá věc dostala do správního řízení, pak se může výše pokuty vyšplhat až na 5 000 Kč! Pro seniory pak existuje ještě jedno, o dost závažnější riziko. V případě zavinění dopravní nehody totiž může dojít ke krácení pojistného plnění (havarijní pojištění) či vymáhání zaplacené částky (povinné ručení).

Prohlídky pro řidiče nad 65 let věku
Pokud řidič dosáhl 65 let věku, musí absolvovat povinnou lékařskou prohlídku u svého praktického lékaře, který by měl pečlivě zhodnotit jeho aktuální zdravotní stav. Především se zaměřuje na nemoci, jež mohou ovlivnit jeho řidičské schopnosti. Rozsah takové zdravotní prohlídky ostatně stanovuje vyhláška č.277/2004 Sb. Součástí pak může být i orientačního vyšetření sluchu, zrakové ostrosti a barvocitu. Mělo by se tedy skutečně jednat o komplexní vyšetření.
Jeho součástí může být i odeslání ke specialistovi, tedy k očnímu lékaři, kardiologovi či psychologovi. Od ledna 2025 nicméně začala platit vyhláška Ministerstva zdravotnictví, která říká, že mnozí senioři nad 65 let posudek od kardiologa mít musí. Ten si je třeba hradit, přičemž při jeho nepředložení opět hrozí vysoká pokuta. Dostat se na vyšetření ke kardiologovi navíc může být poněkud komplikované. S danou změnou tak pochopitelně mnozí lidé nesouhlasí. Samotné ministerstvo tak v posledních dnech obrátilo a mluví o špatném překladu odborných termínů. Během několika dnů tak vydá tzv. výkladové stanovisko, které bude pravděpodobně daná nařízení mírnit.
Upozorňujeme: povinné lékařské prohlídky řidičů od 65 let nejsou obecně hrazené zdravotními pojišťovnami, takže senioři je musí platit ze svého. Částka se obvykle pohybuje mezi 200 a 600 Kč.
Čekají seniory změny k lepšímu?
Jak už jsme zmínili výše, povinnou lékařskou prohlídku musí absolvovat senior ve věku 65 let. Následně je nutné stejné vyšetření podstoupit o tři roky později, tedy v 68 letech. Další prohlídka pak spadá do 70. roku života a poté již následuje vždy po dvou letech. Tak tomu ovšem bylo doposud a daná pravidla se možná ještě v letošním roce změní. Minimálně se výrazně diskutuje o tom, že by se povinné prohlídky posunuly až na 70 let, což platí např. v Dánsku nebo Velké Británii.

Evropská unie hodlá být naopak přísnější
Zatímco česká vláda uvažuje o zmírnění podmínek pro seniory za volantem, tedy minimálně by se mohl posunout věk povinných lékařských prohlídek na vyšší hranici, Evropská unie chce jít přesně opačným směrem. Hodlá tak pokračovat v trendu maximalizace bezpečnosti na silnicích. V budoucnu by tak mohlo začít platit nařízení, které řidičům ve věku vyšším než 70 let ukládá povinnost opakovat řidičské testy. Stále se však jedná pouze o návrh a rozhodnutí prozatím nepadlo.
Přibývá nehod způsobených seniory
Ministerstvo dopravy České republiky argumentuje pro benevolentnější podmínky vůči seniorům tím, že mnozí z nich jsou zdravější a aktivnější než řada lidí nižšího věku. Na tom sice něco je, na druhou stranu je třeba upozornit, že česká populace stárne, takže přibývá procentuální zastoupení seniorů za volantem. V roce 2023 tak vlastnilo řidičské oprávnění 1 530 562 osob v seniorském věku. Zároveň přibývá nehod, které starší lidé způsobí. Seniory častěji ohrožuje zvýšená fyzická zranitelnost i úbytek psychických a fyzických schopností. Otázkou tedy zůstává, jaký věk je v tomto ohledu kritický.
Zdroje: Portál řidiče, Médium, Tip Cars, Zákony pro lidi, Suri, iDnes, Senior bez nehod