Mnoho lidí ho vyhazuje, přestože tyto vychytávky obsahují 22karátové zlato
Zlato je jedním z nejcennějších kovů na světě a většina rýžovatelných ložisek je v současnosti již vyčerpána. Přesto lidé často považují zlato za odpad a vyhodí jej. Víte, čím to je? Zlato se totiž nachází v běžných předmětech, které máme doma. Jedná se například nejen o šperky či elektroniku, ale také o kosmetiku, zubní výplně, kreditní karty nebo staré fotoaparáty.
Zlato je tam, kde byste ho možná nečekali
Možná se bez váhání zbavujete vysloužilých mobilních telefonů, počítačů, televizí nebo další elektroniky. Avšak právě tyto kusy mohou obsahovat cenné kovy včetně zlata. To je v těchto běžných předmětech používáno pro jeho praktické vlastnosti. Je odolné vůči korozi, má dobrou vodivost a je vysoce trvanlivé.
Jestliže máte doma podobné nevyužité předměty, před jejich vyhozením se zamyslete, zda není možné některé jejich součásti recyklovat a neplýtvat tak cennými surovinami. I když pro někoho může být zklamáním, že například mobily obsahují tisíciny miligramu zlata, tedy zpracování kovu z jednoho kusu je nerentabilní. Avšak existují firmy, které zlato recyklují. Ve větším množství to už smysl má. Zlato je možné z jednotlivých elektronických částí získat pečlivým oddělením kovů od plastových prvků. Tento proces si vyžaduje odpovídající zařízení a chemické znalosti.
Zlato získané díky sýru
Například vědci z technologického institutu ETH Zurich přišli na vysoce efektivní a levný způsob recyklace zlata z elektroodpadu. Badatelský tým dovedl získal zlatý nuget o váze 450 miligramů z pouhých 20 starých počítačových základních desek. Přitom náklady, které si tento pokus vyžadoval, byly padesátkrát nižší, než byla cena získaného zlata. Zlatý nuget byl přitom tvořen drahým kovem z 9 procent a zbytek byla měď, což odpovídá ryzosti 22 karátů.
Švýcarští vědci využili k získání zlata potravinářský produkt, a to syrovátku z výroby sýra. Za přítomnosti vysokých teplot dochází k denaturaci, vznikne bílkovinná kašovitá hmota a z té se vytvoří materiál připomínající houbu. Z počítačových desek jsou vypreparovány a v kyselině rozpuštěny kovové díly. Do vzniklého roztoku je umístěna zmíněná houba z proteinových vláken, na která se začnou vázat ionty zlata. Ty jsou následně roztaveny do formy nugetu.
Recyklace zlata ovšem jinak není novinkou. Jenže až dosud byla využívána metoda spalování nebo agresivní chemikálie, které měly vliv na životní prostředí.

Zlato je v mobilech nebo kreditních kartách
Pokud máte doma například staré mobily, neskladujte je v šuplíku ani nevyhazujte do koše. Je možné z nich drahé kovy získat a dále využívat. Zajímavostí je, že nerecyklované telefony v českých domácnostech mohou ukrývat i stovky kilogramů drahých kovů jako zlato, stříbro nebo platina.
Kreditní karty také nejsou jen plast. Je v nich hliník, zlato i stříbro. Podobně třeba staré fotoaparáty nebo jiná vintage elektronika může nepatrné množství zlata obsahovat. Zlato bylo i v minulosti využíváno na kontakty nebo komponenty vyžadující vodivost a odolnosti vůči korozi.
Plánujete výměnu zubních výplní? Informujte se u svého zubaře, zda je možné starý materiál recyklovat. Zejména zlaté výplně jsou částečně opravdu tvořeny zlatem. V současnosti se tyto výplně již příliš nepoužívají, přestože jejich životnost je 15 až 30 let.
Zlato je také využíváno například v kosmetice pro jeho hydratační vlastnosti a schopnosti stimulovat kolagenovou produkci.
Mám odpad se zlatem. Co s tím?
Pokud máte doma věci, které mohou obsahovat kovy, nevyhazujte je do běžné popelnice. Vhoďte je do recyklovatelných kontejnerů. Získat z takových předmětů zlato na vlastní pěst je nebezpečné, nechte proces na odbornících. To platí například pro spotřebiče jako televizory, filmové přehrávače, malá ruční zařízení, vysoušeče vlasů nebo elektrické nářadí. Jinou odpadní elektroniku je možné zaslat přímo specializované firmě, dále například v případě vintage šperků se můžete zeptat zlatníků a kreditní karty přestřihněte a odevzdejte v bance.
Zdroje: wikipedia.org, rozhlas.cz, ambis.cz, spectrum.ieee.org, wikiskripta.eu