Kvíz: Historie v letopočtech. Co vyšťouráte v paměti ze základní školy?
Vraťte se společně s námi do školních lavic a otestujte si, kolik si toho ještě pamatujete z hodin dějepisu. Několik letopočtů spojených s několika historickými událostmi, které se staly u nás i ve světě. Náš historický kvíz vás rád provede zákoutími historie.
Asi všichni si z hodin dějepisu pamatujeme, že naučit se občas opravdu velké množství historických dat nebylo vždy tak snadné. Když se k tomu přidala přísná tvář učitele či učitelky dějepisu, bylo mnohdy vymalováno. Kdo se někdy nepotil při písemce nad otázkou „Kdy skončila třicetiletá válka?“, jako by nebyl.
Letopočty – noční můra, nebo ne?
Na druhou stranu je ovšem důležité přiznat, že základní data alespoň z naší historie by nám v hlavě zůstat měla. České dějiny jsou v tomto o něco „lehčí“, protože řada významných historických momentů připadá na roky končící osmičkou. Jako například vznik samostatného Československa v roce 1918 nebo nešťastnou Mnichovskou dohodu, podepsanou v září 1938. Zlomový byl pro naše dějiny i revoluční rok 1848 a rok 1948, kdy komunisté nadobro převzali moc v naší zemi.
Každé takové číslo v sobě nese velký příběh a byla by škoda ho nemít v hlavě, protože do jisté míry nás ovlivňuje až do dnešních dnů. Letopočty a události s nimi spojené formovaly naši kulturu, státnost i národní identitu. Bez ohledu na to, zda jste hodiny dějepisu milovali, nebo je spíše trpěli jako součást povinné školní docházky, letopočty jsou klíčem k pochopení historických souvislostí.

Důležitost otázky „Proč?“
Přesně o to při učení historie jde především. Abychom pochopili, proč se daná událost stala a kdy. To nám totiž pomůže zařadit určité události do kontextu doby. Když víme, že Jan Hus byl upálen v roce 1415, dokážeme ho zařadit mezi předchůdce reformace. Když si vybavíme, že Kryštof Kolumbus objevil Ameriku v roce 1492, můžeme snáze pochopit, proč se 16. století neslo ve znamení objevů, kolonizace a kulturních změn.
Tahle myšlenka bude sedět v případě letopočtů, které jsme zmínili na začátku našeho článku. Když si uvědomíme, že v roce 1918 skončila 1. světová válka a docházelo k jinému politickému uspořádání Evropy, dokážeme si domyslet, proč zrovna v tuto dobu vzniklo Československo. Bylo totiž jedním z nástupnických států rozpadlé Habsburské monarchie.
Vítejte v našem historickém kvízu
Ale dost bylo teorie, pojďme na kvíz! Troufnete si na něj? Čeká vás 9 otázek, které vás provedou historií. Můžete si tak na vlastní kůži otestovat, co všechno vám zůstalo v hlavě z doby, kdy jste aktivně usedali do školních lavic. Ať už jste dějepis měli poslední hodinu v pátek, nebo jste jím naopak startovali nový týden v pondělí v 8:00, teď máte šanci se předvést. Držíme palce!
Vyhodnocení kvízu
80 až 100 %: Vás nic nepřekvapí! Všechno jste věděli, jako byste u toho osobně tehdy byli. Neučíte náhodou dějepis?
40 až 80 %: Za tenhle výkon se rozhodně nemusíte stydět! Základní ponětí o historii máte, teď ještě doladit detaily.
20 až 40 %: Nějaká ta historická data vám v hlavě zůstala, ale pozor jste v hodinách asi moc nedávali. Můžete se k tomu teď vrátit a znalosti doplnit.
0 až 20 %: Vy jste zřejmě místo dějepisu chodili za školu. Nevadí! Teď máte skvělou příležitost to všechno dohnat, náš kvíz budiž vám inspirací.
Zdroje: csicr.cz, irozhlas.cz