Dcera mě chtěla obrat o peníze a vyhodit z domu. Právník mi dal radu nad zlato
Hádky mezi dětmi a jejich rodiči nejsou ničím výjimečným. Začínají už v dětství, v dospívání jsou intenzivnější a je-li vztah zdravý, v dospělosti již k větším neshodám nedochází. Někdy se však rodič a jeho potomek nepohodnou po celý život a často tak vznikají závažné situace, které mohou skončit i úplným přerušením kontaktu.
„Představ si, že celý život šetříš, opravuješ barák, topíš uhlím, odříkáš si, jen abys to jednou nechala dětem. A pak? Přepíšeš dům na dceru a zůstaneš hostem ve vlastním obýváku. Po čase mi řekla, že bych se měla porozhlédnout po domově pro seniory. Myslela jsem, že mě raní mrtvice. Ale pak jsem šla za právníkem. A ten mi řekl větu, která mi doslova zachránila život: Dar je možné i odvolat. A hlavně – nikdy nedávejte všechno bez podmínek.“
Tato slova nejsou nijak výjimečná. Podobný osud totiž potkal, a pravděpodobně i potká, mnoho seniorů, kteří byli ke svým dětem až příliš důvěřiví. Starší lidé se v dobré víře snaží ulehčit svým potomkům budoucí dědická řízení, a tak na ně své nemovitosti přepíšou ještě za života. Chtějí jim tak zajistit nejen úlevu od administrativy v těžkých chvílích, ale i lepší budoucnost. Sami si však tímto krokem často zkomplikují stáří a může se stát, že místo poklidného posedávání u vlastního krbu skončí v domově pro seniory. Láska, důvěra a rodinná pouta se tak rázem změní na právní boj o střechu nad hlavou.

Dům přepsaný na dítě? Můžete skončit na ulici
Převod nemovitosti na dítě za života je v Česku běžná praxe. Rodiče zkrátka chtějí mít “vyřešené papíry” ještě za života a nenechávat nic náhodě. Často od svých vrstevníků, ale i dětí slyší věty typu: „Přepiš to, než bude pozdě, aspoň se nebude řešit dědictví.“ Málokdo už ale dodá, že tímto krokem přijdou o právní i životní jistoty.
Jakmile je totiž dům či byt přepsán a rodič si v darovací smlouvě nezajistí věcné břemeno dožití, zadělává si na obrovský problém. Nemá totiž žádné právo nadále v domě zůstávat a vše tak závisí na “dobré vůli” jejich potomka. A ačkoliv jde o vlastní krev, děti se často rozhodnou s nově nabytým majetkem naložit dle svého uvážení – prodají ho, pronajmou, nebo jej chtějí využít k vlastnímu bydlení s partnerem či dětmi. Není tak nijak vzácným jevem, že rodiče zkrátka vystěhují, a to navíc zcela legálně.
Právní nástroje, které vás ochrání
- Věcné břemeno dožití – tato část by ve smlouvě rozhodně neměla chybět. Jde o základní ochranu a znamená to, že máte plné právo využívat nemovitost do konce svého života, i když už dle smlouvy nejste majitelem nemovitosti. Nový majitel (v tomto případě vaše dítě) vás tak nemůže vystěhovat. Věcné břemeno musí být kromě smlouvy zapsáno i v katastru nemovitostí.
- Darovací smlouva s rozvazovací podmínkou – do každé darovací smlouvy vždy nezapomeňte doplnit vaše podmínky, které jste si pro darování stanovili. Můžete uvést například to, že se vztah mezi darujícím a novým majitelem nesmí výrazně zhoršit, případně se nový majitel nesmí “chovat nevděčně”.
- Svěřenský fond nebo závěť – pokud chcete mít dědictví vyřešené předem, mnohem lepší variantou je závěť nebo svěřenecký fond. Majetky po vaší smrti jsou tak pevně dané dle vašeho přání, vám ale nehrozí žádné potenciální nebezpečí.

Může vás dítě skutečně vyhodit z domu? Co s tím dělat?
Pokud jste již nemovitost darovali bez výše uvedených částí ve smlouvě, může vás potomek skutečně z domu vyhodit. Situace, kdy vlastní potomek požádá rodiče o vystěhování, nebo mu aktivně hledá domov pro seniory, je sice extrémní, ale bohužel poměrně častá. Nikdy bychom se tak neměli spoléhat na morální závazky, ale raději na právní dokumenty.
Pokud chcete i přesto podobnou situaci vyřešit ve váš prospěch, není vše ztraceno. Pokuste se s dítětem vyjednat zpětné darování nebo doplnění věcného břemene do smlouvy (toto i v případě, že vás vystěhovat nechce). V případě takzvaného nevděku, za který je považováno zcela účelné nabytí nemovitosti za účelem rodiče vystěhovat, se můžete pokusit dar odvolat s pomocí dobrého advokáta. Stejně tak můžete smlouvu napadnout u soudu v případě, že k podpisu došlo pod nátlakem.
Zdroje: Bydlenihned.cz, Zpasti.cz