Ztracený Caravaggio už se vystavuje poté, co byl téměř prodán v aukci za pouhých 36 tisíc

Přidat na Seznam.cz

Ztracený Caravaggiův obraz, který byl málem omylem prodán v aukci za nízkou cenu, byl po záchraně a restaurování vystaven v muzeu Prado ve španělském Madridu.

Obraz „Ecce Homo“, který italský mistr namaloval kolem roku 1606-09, bude podle prohlášení muzea od úterý vystaven na speciální jednodílné výstavě.

Dílo vytvořené technikou olejomalby na plátně zobrazuje Ježíše s trnovou korunou a krví stékající po jeho tváři a hrudi. Před ním vlevo stojí římský místodržící v Judsku Pilát Pontský a za Ježíšem stojí třetí postava, která mu přes ramena drží červené roucho.

Michelangelo Merisi da Caravaggio, známý spíše jako Caravaggio, je známý svými niternými zobrazeními násilí. Caravaggio namaloval obraz Ecce Homo na sklonku svého života, když uprchl z Říma, kde byl obviněn z vraždy, a žil v exilu v Neapoli, kde se jeho dílo výrazně stylově změnilo a stalo se temnějším a pochmurnějším.

„Obraz je jedním z pouhých 60 známých existujících Caravaggiových děl, a patří tak k nejcennějším starým mistrovským uměleckým dílům na světě,“ uvedlo muzeum.

Obraz byl dříve součástí umělecké sbírky krále Filipa IV. a v roce 1823 byl předán Real Academia de Bellas Artes de San Fernando, která jej podle muzea vyměnila za jiné dílo s politikem jménem Evaristo Pérez de Castro. Poté zůstal ve stejné rodině, ale jeho význam zůstal nepovšimnut, dokud se v dubnu 2021 neobjevil v aukčním domě Ansorena s vyvolávací cenou 1 500 eur (přibližně 36 tisíc korun), připsán žákovi španělského malíře José de Ribery.

Odborníci z muzea Prado na chybné připsání upozornili španělské ministerstvo kultury, které na dílo uvalilo zákaz vývozu a prohlásilo ho za národní poklad, řekl v úterý Jorge Coll, generální ředitel galerie Colnaghi v Madridu, která má obraz ve své péči od chvíle, kdy vyšel najevo jeho skutečný původ.

Obraz představuje „jeden z největších objevů v dějinách umění, který inspiroval nebývale rychlou shodu kolem jeho autentizace“, uvedlo muzeum.

Byl také restaurován „informovaným a přísným způsobem“, uvádí se v prohlášení.

„Ecce Homo bude v muzeu Prado vystaveno do 13. října. Předchozí majitel i kupující si přáli, aby byl obraz vystaven v muzeu Prado,“ uvedl Coll.

Zdroj: CNN