Zbohatněte jako Warren Buffett. Tento tip z roku 1999 platí i dnes

Přidat na Seznam.cz

Warren Buffett je považován za jednoho z nejbohatších lidí na světě. Chcete-li masivně zvýšit své vlastní bohatství, měli byste se řídit jednou z letitých rad investiční legendy.

Investiční legenda Warren Buffett
Warren Buffett, generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway, je považován za jednoho z nejúspěšnějších investorů všech dob. Majetek devadesátiletého Buffetta nyní přesáhl 100 miliard dolarů a stal se tak jedním z nejbohatších lidí na světě. Ačkoli je v současné době „až“ devátý na seznamu miliardářů časopisu Forbes, patří do malého elitního kruhu, neboť pouze osm dalších lidí na světě vlastní více než 100 miliard amerických dolarů. Patří mezi ně velikáni jako Jeff Bezos, Elon Musk, Mark Zuckerberg a Bill Gates.

Buffettův tip z roku 1999
Pokud chcete také nahromadit značné jmění, neměli byste s investováním déle otálet, protože složený úrok je nejlepším přítelem investora. Jak uvádí CNBC, Warren Buffett dal tuto radu již v roce 1999 na výročním shromáždění akcionářů své investiční společnosti Berkshire Hathaway. „Začněte brzy. Tuto malou sněhovou kouli jsem začal stavět na vrcholu velmi dlouhého svahu. Trik, jak mít velmi dlouhý svah, spočívá v tom, že začnete velmi mladí,“ vysvětlil tehdy Buffett a přirovnal investování ke sněhové kouli, která se kutálí z kopce a stále se zvětšuje.

Podle Věštce z Omahy, jak si Buffett nechává říkat, se investoři musí spoléhat také na své vlastní znalosti a intuici. Přitom musí jednat „velmi energicky“, jakmile najdou vhodnou příležitost.
Buffett tehdy na schůzi akcionářů také vysvětlil, jak by postupoval, kdyby v roce 1999 dokončil vysokou školu a měl k dispozici 10 000 amerických dolarů na investování: „Pravděpodobně bych se zaměřil na menší společnosti, protože bych pracoval s menšími částkami a v této oblasti je větší šance, že něco přehlédnu.“ Zvažované společnosti by nejprve seřadil podle abecedy a poté je analyzoval. Vedle toho je Buffett považován za zastánce indexových fondů, a proto investorům radí, aby „důsledně kupovali nízkonákladový indexový fond S&P 500“. „Myslím, že to je věc, která prakticky vždy dává největší smysl,“ cituje ho CNBC. Podle filantropa nespočívá trik v tom, vybrat si tu správnou společnost, ale „v podstatě koupit všechny velké společnosti v indexu S&P 500 a dělat to konzistentně a velmi, velmi levně,“ vysvětlil dále v rozhovoru pro CNBC. „Kupujte si ho znovu a znovu, v dobrém i zlém, a hlavně ve zlém.“

Po dosažení určité úrovně je však podle tohoto velkého investora už jen málo důležité, kolik peněz člověk skutečně vydělává a vlastní. Velikost jeho majetku je „nepochopitelná“, zdůraznil nedávno pro CNBC. „Kdybyste mě požádali, abych vyměnil velmi významnou část svého čistého jmění za několik let života navíc nebo za to, že budu moci během těchto let dělat to, co chci, udělal bych to ve vteřině.“