Volvo si dělá rezervu ve výši 4 miliardy švédských korun, na vině je rusko-ukrajinská krize

Přidat na Seznam.cz

Společnost Volvo uvedla, že válka na Ukrajině ji v prvním čtvrtletí donutila vytvořit rezervy v celkové výši 4 miliardy švédských korun (okolo 10 miliard Kč), které budou mít negativní dopad na provozní zisk, informuje deník Independent a deník RTE.

Od začátku války a uvalení sankcí byly pozastaveny veškeré prodeje, servis a výroba švédského výrobce nákladních automobilů v Rusku, uvedla společnost v pátek.

V loňském roce pocházely přibližně 3 % čistých tržeb společnosti Volvo z Ruska, přičemž rezerva souvisela s očekávanými úvěrovými ztrátami tamních zákazníků.

Společnost Volvo má v souvislosti s Ruskem aktiva v celkové hodnotě přibližně 9 miliard švédských korun (21,4 miliard Kč) z nichž 6 miliard korun (14,2 miliard Kč) je klasifikováno jako peněžní položky, uvedla společnost, které souvisejí s její leasingovou činností, jež je financována prostřednictvím trhu s dluhopisy.

Výrobní závod společnosti v Kaluze nedaleko Moskvy má kapacitu na výrobu 15 000 vozidel ročně a zaměstnává přes 600 lidí. Volvo je na ráně, protože výrobci automobilů se po invazi na Ukrajinu široce stahují z Ruska.

Akcie společnosti od začátku roku ztratily čtvrtinu své hodnoty, protože nedostatek komponentů a nákladní kapacity vedl k přerušení výroby a zvýšeným nákladům, což oslabilo zisky, informuje RTE.

Zdroj: Independent, RTE