Velká Británie přezkoumává podíl českého miliardáře v Národní poště kvůli národní bezpečnosti

Přidat na Seznam.cz

Danielem Křetínským ovládaná společnost Vesa Equity Investment by mohla zvýšit svůj podíl na více než 25 % v Národní poště (Royal Mail), informuje britský deník Sky News.

Poté, co vyšlo najevo, že český miliardář, který je největším akcionářem 500 let staré poštovní společnosti, zvýšil svůj podíl, provedou ministři národní bezpečnostní prověrku vlastnictví společnosti Royal Mail.

Společnost uvedla, že obdržela od vlády oznámení, že její největší akcionář, společnost Vesa Equity Investment, může zvýšit svůj podíl na více než 25 %. Společnost Vesa ovládá Daniel Křetínský, mezi jehož finanční podíly patří také Sainsbury’s nebo West Ham United.

Společnost Vesa, která je největším akcionářem společnosti, potvrdila, že svůj záměr převést svůj podíl nad 25 % stanovila 13. července. Při posledním zveřejnění v červenci držela Vesa 22 % společnosti potvrzuje zprávu také deník Yahoo.

Křetínský, známý v Británii jako“česká sfinga“ pro svůj nízký veřejný profil, se od roku 2020, kdy se stal největším akcionářem společnosti Royal Mail, ke svým záměrům podrobněji nevyjádřil.

Podnikatel, jehož zájmy zahrnují uhlí, plyn a média, viděl, jak hodnota holdingu během pandemie prudce vzrostla, protože Royal Mail těžila z rozmachu online nakupování a dodávek testovacích sad.

Křetínského krok ke zvýšení podílu v Royal Mail vyvolá spekulace, že má v úmyslu skupinu plně převzít.

Jakýkoli pokus o akvizici by mohl být politicky náročný vzhledem k magnátovým vazbám na ruského státního provozovatele plynu, společnost Gazprom. Jeho společnost EP Infrastructure (EPIF) vlastní 49% podíl ve firmě Eustream, která provozuje systém dodávající ruský plyn do střední a východní Evropy přes Slovensko.

Šestačtyřicetiletý Křetínský vlastní také fotbalový klub Sparta Praha a jeho majetek se odhaduje na zhruba 78 miliard korun. Jeho přítelkyní je pětadvacetiletá šampionka ve skoku na lyžích Anna Kellnerová, dcera zesnulého českého podnikatele Petra Kellnera, který byl kdysi nejbohatším člověkem v zemi.

Zdroj: Sky News, Yahoo