Varta, známý výrobce baterií a akumulátorů, zastavuje výrobu. Nic nefunguje, může za to kyberútok

Přidat na Seznam.cz

Velký výrobce baterií a dobíjecích akumulátorů Varta má v současné době nemalé problémy. Systémy nefungují, výrobní linky stojí, a to vše kvůli kybernetickému útoku, píše portály Merkur a Manager-magazin.

Kromě jednotlivců jsou pro kybernetické zločince obzvláště atraktivním cílem i firmy. Vždyť prodej ukradených dat na darknetu nebo placení výkupného po útoku ransomwarem představuje pro zločince rychlý zisk. Nyní se společnost Varta AG zřejmě stala obětí rozsáhlého hackerského útoku, kvůli kterému byl německý výrobce baterií nucen zastavit výrobu.

Všechny provozy byly uzavřeny
Z nedávného oznámení společnosti vyplývá, že výroba byla pozastavena, což je velmi vážná situace, která má přímý dopad na finanční situaci společnosti. Podle zprávy k incidentu došlo v noci na 12. února 2024 a zasáhl některé IT systémy, což se dotklo všech pěti výrobních závodů výrobce a jeho administrativy. Ty byly z bezpečnostních důvodů dočasně odstaveny a odpojeny od internetu.

Společnost Varta v tiskové zprávě nezveřejnila povahu kybernetického útoku. Konkrétní dopady se stále analyzují a skutečné škody zatím nelze určit. Kybernetičtí zločinci útočili na společnosti opakovaně. Kromě krádeží dat jsou jedním z nejčastějších způsobů útoku útoky typu ransomware. Tento malware převezme kontrolu nad IT systémy a uvolní je až po zaplacení výkupného. Obětí takového útoku se mohou stát i jednotlivci.

Zdroj: Merkur, Manager-magazin