V Číně mají podobné problémy jako u nás. Trh s nemovitostmi musel zachránit stát

Přidat na Seznam.cz

Akcie na burze v Číně a Hongkongu vzrostly poté, co Peking zmírnil některá opatření v souvislosti s onemocněním covid-19. Zároveň stát uvolnil politickou podporu pro zadlužený sektor nemovitostí, uvedl deník Financial Times.

V současné době Česko zažívá hypoteční krizi, hlavně kvůli vysokým úrokovým sazbám. Podobný problém má čínský trh s nemovitostmi. Jeho míra zadluženosti je tak vysoká, že musel zasáhnout stát. Čínská centrální banka prodlouží splatnou lhůtu v sektoru nemovitostí, což je jeden z nejradikálnějších kroků, kterými se Peking snaží zmírnit tlak úvěrové krize v čínském realitním sektoru, uvedl deník Financial Times.

Čínská vláda podnikla opatření, která vyvedla čínský trh s nemovitostmi z krize. Kromě prodloužení lhůty šlo o podporu prodeje nemovitostí, snížení výše akontace a snížení hypotečních sazeb. Kromě toho podnikla vláda kroky k posílení dalších způsobů financování, jako jsou emise dluhopisů a zajištění dodávek předem prodaných domů kupujícím, uvedl server CNN.

Mnozí analytici označují aplikaci nouzového balíčku za obrovský zlom v čínské politice. Je to znamení, že dvouleté potlačování tohoto odvětví je u konce. Plánování začalo v srpnu 2020, kdy nadměrné zadlužování developerů vyhnalo ceny nemovitostí prudce nahoru.

Čínským akciím pomohlo i zmírnění přísné politiky nulového covidu. Čínská Národní zdravotnická komise zmírnila požadavky pro ty, kteří do země přijíždějí. Jde o první zmírnění covidových opatření od přelomového říjnového sjezdu komunistické strany.

Zdroje: Financial Times, CNN